Fanoušci spisovatele Vondrušky se dočkali! Jeho nová kniha je na pultech
Zdroj: Archiv Vlastimila Vondrušky

Fanoušci spisovatele Vondrušky se dočkali! Jeho nová kniha je na pultech

Vytvořeno dne 18.05.2020

„My slovo držíme! Druhý díl sklářské epopeje Křišťálový klíč – Vídeňský sen vychází na den přesně, kdy jsme ho čtenářům oblíbeného spisovatele a historika Vlastimila Vondruškyslíbili. Už v průběhu tohoto týdne by měl být u všech dobrých knihkupců. Nejvýhodněji a bez front knihu pořídíte v e-shopu našeho nakladatelství,“ říká Petr Lovecký z nakladatelství MOBA. 

Historická sága Křišťálový klíč Vlastimila Vondrušky je velkou rodinnou kronikou z období baroka, která je rozvržena do čtyř dílů, každý vypráví příběhy jedné generace rodu. Postupně budou vycházet pod názvy: Falknovská huť (2019), Vídeňský sen (2020), Jarmarečník (2021) a Hejnické pastorále (2022).  

"Protože v životě, stejně jako v románech, žádný sen nemůže trvat věčně."

Kam se s hrdiny druhého dílu podíváme a do jaké doby je zasazen? Vysvětluje autor: „Děj Vídeňského snu se otevírá v roce 1715 a končí rokem 1725 částí, nazvanou „Konec snu“. Protože v životě, stejně jako v románech, žádný sen nemůže trvat věčně. A co by to bylo za Vídeňský sen bez onoho krásného města na Dunaji? Vídeň mám rád, protože se jí asi oprávněně říká Paříž severu. Ale Praha to není... Takže kromě Vídně se mí hrdinové samozřejmě pohybují i v Praze. Logicky, jde-li o ságu o severočeském sklářství a plátenictví, zastavíme se i v České Kamenici, Rumburku, Haidě (tak se tehdy nazýval Nový Bor), v Šenově, Chřibské a jinde. A podíváme se i za hranice rakouské monarchie do Itálie, Španělska a Německa.“ 

Pro sepsání čtivého a věrného obrazu osudů severočeského sklářského rodu má Vlastimil Vondruška dobré předpoklady, neboť v tomto kraji žije a důvěrně ho zná. Navíc část svého života věnoval rukodělné výrobě skla, řídil sklárnu v Polevsku u Nového Boru, později pak sklárnu Královská huť v Doksech, která se specializovala na produkci kopií historického skla. Je autorem dvou publikací, které se věnují dějinám českého sklářství a sklářským technologiím.