Festival je zahájen: Caine převzal cenu a film Zátopek zhlédli první diváci
Zdroj: herminapress

Festival je zahájen: Caine převzal cenu a film Zátopek zhlédli první diváci

Vytvořeno dne 20.08.2021

Jeviště a potlesk ve stoje patřil Siru Michaelu Caineovi, významnému britskému herci, který na karlovarském festivalu převzal Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

 „To je největší potlesk, co jsem kdy měl. A taky to je nejtěžší cena, na kterou jsem v životě narazil. Když vzpomínám na svůj život - a tohle je cena za celoživotní úspěch, myslím na to, že jsem začal jako nikdo odnikud, který nic nevěděl. A jen jsem bloumal a postupně něčeho dosáhl, bůh ví, jak jsem to dokázal. Měl jsem jen hodně, hodně štěstí. Vždycky jsem byl velmi šťastný, že můžu dělat to, co dělám. A teď dostávám tyhle ceny. Takže vám moc děkuju, dali jste mi cenu za něco, co miluju.“

Slavnostní zahájení tradičně otevřelo vystoupení v choreografii bratří Cabanů, jejichž pětadvacetileté působení na festivalu mapuje nová kniha VARY25. Poté diváky ve Varech přivítal prezident festivalu Jiří Bartoška a tradiční moderátor karlovarských ceremonií Marek Eben představil poroty obou soutěžních sekcí.

Zahajovacím filmem se stalo biografické drama Zátopek, které produkoval výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha. Spolu s ním na pódiu vystoupili i režisér David Ondříček a herci James Frecheville, Martha Issová a Václav Neužil. „Tohle je pro mě svatý grál českých kin. Moc jsme se na to těšili,“ uvedl režisér.

Poté prohlásil Jiří Bartoška 55. ročník za zahájený.