Film Gump – pes, který naučil lidi žít představuje první ukázku
Zdroj: Bioscop

Film Gump – pes, který naučil lidi žít představuje první ukázku

Vytvořeno dne 30.09.2020

Letos v létě natočil režisér F. A. Brabec film o toulavém psu Gumpovi, jehož scénář vznikl na základě knižní předlohy Filipa Rožka. Kniha se během jednoho roku stala nejprodávanější knihou v ČR, na svém kontě má více než 120 000 prodaných výtisků a získala ocenění čtenářů Magnesia Litera. Autor knihy Filip Rožek v roce 2016 spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá týraným a opuštěným psům najít štěstí na Zemi. Projekt Gump vznikl na základě příběhů psů z této organizace.

Nyní tvůrci představují první ukázku. „Natočili jsme toho mnohem víc, než jsme chtěli, protože to všichni hráli v té nejryzejší podobě. Mám z toho úžasný pocit,“ popsal práci na snímku režisér. V hlavních rolích se objeví Bolek Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Richard Krajčo nebo Jana Plodková.

Nyní tvůrci představují první ukázku.

„Ve střižně jsem objevil mnoho nových tváří pejsků, mnoho nových pohledů, protože díky digitalizaci snímání máme možnost zapnout kameru a natáčet třeba půl hodiny. Vynikající střihač Alois Fišárek je navíc trpělivý, takže můžeme hledat a hledat a z natočeného materiálu vybírat opravdu perly,“ dodal F. A. Brabec, který je otcem myšlenky převést úspěšnou knihu o psovi Gumpovi do filmové podoby.

„Diváci se mohou těšit na pravdivý film. Film spontánně a pravdivě zahraný pejsky, přičemž herci hrají spíš druhotnou roli. V tomhle filmu jde hlavně o emoce,“ popsal spoluproducent filmu a zároveň autor knihy Filip Rožek.

„Myslím si, že nic takového diváci v kině spoustu let neprožili. Vyprávíme ten příběh jinak. Mnoho záběrů je z pohledu psa. Uvidíte českou krajinu z pohledu od země. Bude to myslím nevšední zážitek, příběh viděný psíma očima, diváci si s ním mohou projít, jak se cítí, co prožívá,“ dodal režisér F. A. Brabec.

Pro tak náročné natáčení bylo potřeba najít vhodné psy.

Pro tak náročné natáčení bylo potřeba najít vhodné psy. A to se povedlo. „Gump postupně roste. Takže první bylo štěňátko, až to skončilo u čtvrtého pejska, toho Gumpa z knížky, který byl ale hodně vystrašený. Jeho psychika ale rostla celým filmem a jsem šťastný, že to celé zvládl. Myslím, že ten film pomohl i jemu,“ dodal Rožek.

Snímek Gump – pes, který naučil lidi žít, je dojemným příběhem vyprávěným očima psího tuláka Gumpa. Psí obětavost, moudrost a spousta emocí, to všechno ovlivnilo šťáb, který si na konci natáčení rozebral všechny psy, jež ve filmu hrají. Režisér F. A. Brabec si vzal dokonce hned dva.

Premiéra v českých kinech je naplánována na 3. 12. 2020. Distributorem je společnost Bioscop.