Hokejista Tomáš Urban dělí čas mezi školu, sport a neziskovku URBY 2020. Zvládá ještě holky?
Zdroj: Se svolením URBY 2020

Hokejista Tomáš Urban dělí čas mezi školu, sport a neziskovku URBY 2020. Zvládá ještě holky?

Vytvořeno dne 14.12.2021

Hokejový útočník Tomáš Urban, přezdívaný URBY, je reprezentant U20. Před nedávnem omladil extraligové Pardubice. Budete-li ho hledat na ledě, tak má nově číslo 22. Hraje centra, ale i křídlo. Ve čtvrtek 9. prosince Karel Mlejnek zveřejnil širší nominaci hokejové reprezentace do dvaceti let pro mistrovství světa v Kanadě, kam byl Tomáš Urban nominován. Od 26. prosince do 5. ledna v Edmontonu a městě Red Deer bude český tým bojovat o co nejlepší umístění na MS. 

K hokeji Tomáše přivedli již v útlém věku rodiče, kteří neměli sice hned jasno, jakou cestou by se měl syn vydat. Ve hře také byla ještě házená. Otec Vladimír byl totiž členem reprezentace a od svých jednadvaceti let patřil mezi nejdůležitější opory reprezentace mužů. Nakonec však obul brusle a prý je za to velmi rád. První jeho krůčky na ledě byly učiněny na Kladně. Pokud vás zajímá, jaký je URBY hráč, jaké má priority, a ještě něco navíc, tak neváhejte a seznamte se s tímto mladým mužem. „Já jsem především dříč. Jsem hráč, který musí na všem hodně pracovat, tedy samozřejmě i s pomocí trenérů a rodičů. Mě makat vlastně moc baví,“ říká mladý hokejista, který studuje v Praze Anglo-německou obchodní akademii, kde mají pochopení pro jeho tréninkové vytížení a vychází mu vstříc. Ve škole ho prý tolik dřít nebaví, ale sám říká: „Je to potřeba!“
 

Ve své prozatímní hokejové kariéře už hrál za několik klubů. Nějakou dobu také trénoval a hrál v Americe, a tak má srovnání se zámořskými tréninky, podmínkami i hrou. „Je to markantní rozdíl, a to vlastně ve všem, především v nasazení do tréninku jak trenérů, tak hráčů. Přístup koučů je tam také jiný, více individuální a podporující,“ vysvětluje Tomáš Urban a přiznává, že ho velice dobře dokáže motivovat reprezentační trenér Karel Mlejnek. „On za námi přijde a jeho motivační řeči mě dokážou vždy vyburcovat k lepšímu výkonu. Už se mi to párkrát stalo, že jsem nehrál úplně dobře a on vždy věděl, jak mě podpořit, jak na mě zapůsobit, abych hrál líp,“ říká reprezentant U20.
Nejen tréninky, zápasy a škola jsou pro Tomáše samozřejmost, ale i pomoc druhým, je totiž tváří a oporou zapsaného spolku URBY 2020. „Děláme to hlavně s tátou a podporuje nás celá rodina. Radili jsme se, přemýšleli, a nakonec se dohodli na cílech i aktivitách. Jsem tváří spolku a vlastně reprezentuji mládí. Byl bych moc rád, kdyby se vše povedlo rozjet natolik, že neziskovka bude schopna pomoci všem, kteří o to žádají, nebo my vidíme, že to potřebují a zaslouží si to. Doufám, že URBY 2020 bude mít velký přesah mimo sport i do jiných sfér každodenního života,“ přibližuje Tomáš vize a fungování neziskové organizace. 
Tento mladý sportovec je opravdu pěkně vytížený a mnozí si z něj mohou vzít příklad, co vše se dá skloubit. Na nic jiného už mu čas téměř nezbývá ani na slečny a potvrzuje to slovy: „Na holky moc času nemám. Občas si s kamarádkou zajdu ven, nebo do kina ale být s někým ve vztahu to zatím nejde. Jsem totiž pořád na cestách,“ a tak je s mírnou nadsázkou hokejka jeho milenkou…