Nezřízený sexuální život Ženy za pultem. Jiřina Švorcová musela soudruhům hodně vysvětlovat
Zdroj: Česká televize

Nezřízený sexuální život Ženy za pultem. Jiřina Švorcová musela soudruhům hodně vysvětlovat

Vytvořeno dne 24.01.2022

Seriál Žena za pultem byl v polovině sedmdesátých let tak populární, že večer, kdy se seriál vysílal, zely ulice prázdnotou a hospody předčasně zavíraly. Ano, z dnešního pohledu jde jistě o socialistickou propagandu, ale na tehdejší dobu, kdy v televizi převládala šedivá nuda, byl seriál Žena za pultem dozajista hit číslo jedna.

Byť za seriálem stálo osvědčené duo Jaroslav Dietl (scénář) a Jaroslav Dudek (režie), byly jednotlivé scénáře soudruhy pečlivě kontrolovány, aby se nedejbůh k divákům nedostalo něco, co by jim narušilo klidný socialistický spánek. Jednou ze scén, která byla komunistickým cenzorům trnem v oku, byla „erotická“ scéna, kdy Jiřina Švorcová leží v posteli (!!) s Petrem Haničincem. Před natáčením, tedy při schvalování scénáře, přesněji řečeno schvalováním této postelové scény, byly ze strany samotného vedení komunistické strany pochyby, zda je vhodné, aby soudružka žila tak nezávazným sexuálním životem. Vše údajně zachránila Jiřina Švorcová.

Tohle však nebyl jediný kámen úrazu tohoto seriálu. Traduje se, že Jaroslav Dietl neuměl napsat milostné dialogy a tak při natáčení museli herci improvizovat nebo si dialogy připravit sami. Dalším problém bylo, jak uchránit před „nenechavci“ atraktivní zboží jako bylo exotické ovoce, kompoty a samozřejmě lahůdky. Rekvizitáři měli tehdy hromadu práce s hlídáním nedostatkového zboží.

Byť se seriál natáčel pod hlavičkou Československé televize, nechybělo málo a Žena za pultem vůbec nevznikla. Podle pamětníků, když přišel Dietl s Dudkem seriál televizi nabídnout, byli vypoklonkováni s dodatkem, že si nic takového televize neobjednala. Po nějaké době byli autoři vzatí na milost, ovšem s dodatkem, že do hlavní role obsadí Jiřinu Švorcovou. Další problém pak byl se samotným vysíláním, kdy nasazení seriálu těsně před Vánoci prý rozčílilo Jiřinu Švorcovou natolik, že si to šla osobně vyříkat s tehdejším generálním ředitelem Zelenkou. Připomněla mu, že před Vánocemi budou ženy jednak vytížené v práci a za druhé další budou běhat po nákupech, uklízet, připravovat Vánoce, večer padnou únavou a žádná nebude mít náladu koukat se na seriál. Její argumentace byla nakonec vzatá v potaz.

Celkem bylo natočeno dvanáct dílů seriálu. Vysílal se v mnoha zemích nejen socialistického tábora. Dle statistiky bylo do seriálu obsazeno celkem šedesát devět herců, včetně takových hereckých es jako byl Vladimír Menšík, Dana Medřická, Jana Boušková, Hana Maciuchová, Jaromír Hanzlík, Simona Stašová a mnoho dalších.      

Zdroj: Aplausin.cz /Česká televize/ ČFSD

 

 

 

Default User Image
Jiří Beránek, 25.01.2022 13:12
Zejména skvělý byl ten její projev na Antichartě, že Oldřichu?
Default User Image
Dana Šrajbrová, 25.01.2022 14:36
Co to tu melete donekonečna jen samé pomluvy a lži to víte vy jste byl bojovník za demokracii, která stejně dnes není....seriál byl a je i dnes na dívání a dnešní mladí si vůbec neumí představit o co přišli.....
Default User Image
Luboš Hanus, 25.01.2022 15:28
To máte pravdu, že si dnešníc mladí ani neumí představit, o co přišli. To byl krásnej život... Všude samej fízl, v obchodech hovno, všude bordel, špína a smrad, vy jste venku na revers, nebo jste zdrhla???
Default User Image
Pavel Konvalinka, 25.01.2022 17:10
Když bylo v obchodech to h...., tak jak to, že jsme přežili ? Myslím, že ty o té době víš to h ! A k těl fízlům, ti skutečně byli a mnozí pěkní hajzlové, ale dnes je všude mnohonásobně víc kamer, které tě sledují skoro až na záchod, což je mnohem horší a už jen chybí v lesích na smrkách místo šišek ! Čau chudinko.
Default User Image
Luboš Hanus, 25.01.2022 19:29
Já v tý době žil, ty kašpare, tak mi nevykládej takový kraviny.
Default User Image
Radovan, 25.01.2022 22:16
Zajímalo by mě,kolik Vám v té době bylo.Zřejmě víte vše a hlavně tak jak dnešní 30-ti letí .