První zoo na světě. Zoo Praha rozmnožila vzácnou sovu
Zdroj: Zoo Praha

První zoo na světě. Zoo Praha rozmnožila vzácnou sovu

Vytvořeno dne 10.04.2024

Zoo Praha právě odchovává mládě rybožravé sovy ketupy Pelovy. Vylíhlo se zde na začátku letošního roku a po počátečních výkyvech v hmotnosti i občasné neochotě přijímat potravu je nyní ptáče vitální a prospívá. Zoo Praha je proto na dobré cestě jednu z vůbec největších žijících sov odchovat jako první zoologická zahrada na světě.

Nově je navíc malá „rybí sova“ opět s rodiči ve voliéře vedle Pavilonu tučňáků. Návštěvníci tak mohou mimořádně vzácné mládě spatřit na vlastní oči.

„Na podzim jsme nechali oba naše páry ketup Pelových ve vnitřních ubikacích, aby se mohly soustředit na hnízdění. Naše snaha byla odměněna zahnízděním jednoho z párů. Na začátku roku jsme pak pozorovali změny v chování obou dospělých a záhy jsme pod nimi objevili mládě,“ říká kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Matka zpočátku mládě zahřívala a krmila, a tak byl rodičům ponechán klid a také dostatek potravy. Jen o pár dní později se ale situace změnila. „Uplynul týden a bohužel jsme zjistili, že mládě bylo vyhozené z hnízda. Našli jsme ho navíc podchlazené, a proto jsme ho umístili do inkubátoru a přistoupili k odchovu v chovatelské péči,“ dodává Vaidl. Návrat do hnízda by podle něj byl příliš riskantní.

Mládě bylo následně ručně dokrmováno holátky myší a potkanů, později i rybami. Ketupy Pelovy totiž patří mezi tzv. „rybí“ nebo „rybářské sovy“, jejichž potravu ve volné přírodě tvoří téměř stoprocentně ryby. Svou kořist ketupy vyhlížejí z posedů nízko nad hladinou nebo po ni pátrají při procházení mělkou vodou. Nepohrdnou ani žábami, korýši či malým krokodýlem.

Pražské mládě na sklonku zimy dále ochotně přijímalo potravu a prospívalo, a tak bylo na konci března vráceno do improvizované hnízdní dutiny k rodičům, kde se mohli přes mřížku ve vletovém otvoru postupně seznamovat. Zatím se nedá říci, že by šlo o dokonanou „adopci vlastními rodiči“, jako se to v Zoo Praha v minulosti povedlo např. při odchovu krasek jávských nebo loni u nestorů kea, avšak je patrná velká dávka tolerance mláděte ze strany rodičů. Pro jeho socializaci je tento krok důležitý. Díky návratu do voliéry je také mládě dobře vidět z návštěvnických prostor.

Zoo Praha chová ketupy Pelovy od roku 2019, kdy získala dva zmíněné páry ze specializovaného chovného centra na sovy v italském Monticellu. Stala se tak jedinou veřejnou institucí na světě, kde lze tento druh spatřit. V přírodě ketupy Pelovy obývají subsaharskou Afriku. Jde o jedny z největších sov světa – v dospělosti mohou vážit až dva kilogramy a mít rozpětí křídel půl druhého metru.