Smutná, Koller, Písařík, Kořen v unikátním klipu s lékaři slánské nemocnice
Zdroj: Nemocnice Slaný, MUDr. Matěj Falc

Smutná, Koller, Písařík, Kořen v unikátním klipu s lékaři slánské nemocnice

Vytvořeno dne 14.03.2021

David Koller, Taťjana Medvecká, Martin Písařík, Jitka Smutná, Petr Vacek, Milan Hein nebo Vladimír Kořen se spojili a zdarma a bez nároku na honorář se zapojili do kampaně podporující očkování proti onemocnění covid-19.

Duchovním otcem myšlenky je mladý, sympatický lékař Matěj Falc, který jak sám říká, šel do nemocnice pracovat s ideály. To, čím si on i řada jeho kolegů už rok prochází, co hlavně v posledních měsících denně vidí, ho stále šokuje. I když je s kolegy zvyklý na ledacos, pořád nemůže vstřebat častou bezmoc, kdy některým zkrátka nelze pomoct...

„Ta nemoc, která může postihnout kohokoli, jakéhokoli věku, kondice, váhy a bez rozdílu, zda je chronicky nemocný nebo i zdravý, má to, co jiné respirační onemocnění nemají: Nikdo nevíme, jakým způsobem covid-19 proděláme a zda a jaké budou následky. Ti, u nichž se rozvine těžký zápal plic, což je téměř u všech, kteří končí u nás na covidovém JIP a ARO, se v podstatě ´dusí ve vlastním těle´. Není nic strašnějšího!!! Nikdo si neumí představit tu bezmoc, když děláte maximum, ale víte, že není šance. Když za směnu vypisujete několik úmrtních listů, kdy pak balíte tělo do vaku, když musíte příbuzným, často i rodinám, které zůstanou bez matky, otce, sdělovat, že jejich blízký nepřežil... Je to vše nesmírně psychicky náročné, o fyzickém vypětí nemluvě,“ svěřil se MUDr. Matěj Falc z nemocnice ve Slaném.

Proto je rád, že se i známé osobnosti zapojily do spotu, který vybízí lidi, aby pokud mají tu možnost, se nechali očkovat. Vakcína nemusí zabránit onemocnění, ale rozhodně může velmi zásadně zmírnit průběh, zvláště u chronicky nemocných a starých lidí.

„Očkováním nedostáváte do těla čip Bila Gatese, dostáváte vstupenku do normálního života,“ říká autor nápadu, MUDr. Matěj Falc.

„Já půjdu na očkování, aby se zase v metru mohlo chodit bez roušek, aby mě lidi na ulici poznávali, a abych se mohl dívat na krásný dívčí úsměvy,“ říká ve spotu s úsměvem herec a zpěvák Martin Písařík.

„Já už se tak těším, až zase budou diváci v divadle…, až budu moct chodit s odpadem do tříděných popelnic...,“ přidává se herec a moderátor Petr Vacek.

„Chci být se svými vnoučaty, chci je obejmout a těšit se s nimi,“ přeje si herečka Jitka Smutná.

"Doma už mám celkem uklizeno, šel bych zase mezi lidi, tak se nechám naočkovat,“ hlásí zpěvák David Koller.

„Věřte těm, kteří zachraňují životy,“ dodává ve spotu i moderátor ČT Vladimír Kořen.

Unikátní záběry v klipech vznikly přímo v reálném prostředí slánské nemocnice – covidovém oddělení, v místech, kde lékaři a další zdravotníci svádějí denně boj o životy pacientů.

„Ve svém volném čase a zadarmo pomohli videa vytvořit profesionálové z České televize, herci z divadla Ungelt a další osobnosti, kromě nich ve videích účinkují lékaři z našeho covid týmu. Videa mají dvě rovnocenné verze - jedna je s osobnostmi, druhá s covidovými lékaři. Nabízíme je zcela volně k šíření médiím a dalším komunikačním kanálům, které budou ochotny je sdílet,“ dodal ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček.

Všichni dávají k dobru jedno heslo, které hovoří za vše: Hippokratés řekl:„Lékařské povolání je fraška, ve které hrají tři herci: pacient, lékař a nemoc. Bez vašeho správného rozhodnutí ti první dva prohrají.“