Jaké byly Vánoce v dobách Marie Terezie?
Zdroj: Česká televize

Jaké byly Vánoce v dobách Marie Terezie?

Vytvořeno dne 20.12.2021

Poslední díl série výpravných historických filmů o Marii Terezii je situován do let 1760 až 1780, tedy patnáct let po konci čtvrtého dílu a diváci ho uvidí na Nový rok v České televizi. Jak slavili Vánoce v dobách Marie Terezie?

Vánoční svátky konce 18. století v době Marie Terezie byly Vánoce církevním svátkem a odehrávaly se zejména v kostele. Stavěly se jesličky a hrály se vánoční hry. Marii Terezii to však přišlo nedůstojné a v roce 1751 stavění jesliček v kostelech zakázala.

 A co stromeček? Jedno z prvních vyobrazení vánočního stromku pochází z roku 1780. Ale dárky pod ním ještě nebyly. V té době je totiž nosil svatý Mikuláš. Na Štědrý den se rozdávají až od poloviny devatenáctého století. A jak to asi na Mikuláše v roce 1762 vypadalo u Marie Terezie? Domácí idylka. Jen malý Ferdinand Karel není nadšený. Dostal totiž oslí ocas v botě. Dne 6. prosince pak císařská rodina trávila slavnostněji. V klášteře klarisek svatého Mikuláše ve Vídni. Na Vánoce měli v zámožnějších rodinách rybí polévku, jablkový závin a ovoce. U těch chudších se podával třeba černý kuba – tedy kořeněné kroupy s houbami.

Pátý a poslední díl série výpravných historických filmů o Marii Terezii pojednává o sňatkové politice Marie Terezie, o finančních problémech monarchie, které se přes nepochopení své ženy pokouší řešit František Štěpán, o Josefovi, který se ostře vymezuje proti otci, jehož vnímá jako prostopášníka, o smrti Františka Štěpána a následném konfliktu mezi Josefem a Marií a konečném prozření Josefa, který pochopí, jakou roli otec skutečně v chodu říše hrál a jak významný je jeho odkaz pro její budoucnost. Jsme svědky trnité cesty Josefa II. od privilegovaného a zároveň oběma rodiči opomíjeného dítěte přes tragické zklamání v prvním manželství s Isabelou Parmskou a zádumčivou rezignaci v druhém svazku s Marií Josefou Bavorskou, přes úmrtí otce a obtížná léta spoluvlády s matkou až po závěrečné smíření s odkazem obou rodičů.

Rakousko-uherskou panovnici si v závěrečném dílu zahrála herečka Ursula Straussová a Josefa II. ztvární Aaron Friesz. Z českých a slovenských herců se diváci opět mohou těšit na Vojtěcha Kotka, Davida Švehlíka, Tatianu Pauhofovou nebo Igora Bareše. Výraznou novou postavou je například hrabě Kounic v podání Stanislava Majera.

Zdroj: Česká televize

 

 

 

Default User Image
Dáda, 01.01.2022 09:23
Moc děkuji za skvělý zážitek u všech dílů Marie Terezie velká poklona celému štábu a věřím že se brzy opět dočkáme dalších výpravných historických filmů o Našich panovnících. Byla by škoda v tom nepokračovat.. Děkuji