Jan Adam má u Heleny Vondráčkové výsadu! Může volat, kdy se mu zlíbí. I několikrát za den…
Zdroj: herminapress

Jan Adam má u Heleny Vondráčkové výsadu! Může volat, kdy se mu zlíbí. I několikrát za den…

Vytvořeno dne 29.03.2022

 

Dramaturg, scenárista a bývalý tajemník zpěváka Karla Gotta, Jan Adam, obnovil spolupráci s další českou pěveckou hvězdou. Se zpěvačkou Helenou Vondráčkovou připravuje pravidelný rozhlasový pořad Sladké mámení, který každou sobotu dopoledne vysílá Český rozhlas Dvojka.

V tomto ranku se Jan Adam pohybuje jako ryba ve vodě, protože podobný typ pořadu pět let připravoval také pro Karla Gotta. S nástupem covidu, však Jan Adam zcela „vyhořel“ a dokonce uvažoval, že šoubyznys opustí.

„Covidovou dobu jsem trávil v Havířově, četl jen články o covidu a přestal jsem poslouchat jakoukoli hudbu. Co mě dřív těšilo a naplňovalo, najednou nefungovalo a já v sobě cítil úplné prázdno. Zcela vážně jsem uvažoval, že se do šoubyznysu už nevrátím. Dokonce jsem zvažoval, že půjdu učit nebo trasovat. Psal jsem jen půlhodinky do rozhlasového pořadu Muzikál expres, který na Dvojce uvádějí Michael Prostějovský a Pavel Bár. Rodina a přátelé ze mne byli doslova zoufalí. Stále jsem od nich slyšel, zavolej Helenu Vondráčkovou, bude mít výroční rok, vždyť si s ní už nějaké projekty a desky dělal, třeba se domluvíte na další spolupráci. Ale já jsem se k tomu vůbec neměl, ztratila se chuť i síla,“ vzpomínal Honza Adam na nedávnou těžkou dobu.

Jeho profesní trápení ukončil až telefonát manžela Heleny Vondráčkové, Martina Michala. Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral nabídl Heleně vlastní pořad, který před ní krásně tři a půl roku dělal Meky Žbirka a ještě před tím pět let Karel Gott. Jako spolupracovník jí byl doporučen Jan Adam.

„To mi vrátilo chuť se do showbusinessu vrátit. Najednou se dostavil pocit, že mne někdo polil živou vodou. V tu chvíli jsem si uvědomil, jak moc mi moje práce chyběla. Znovu mě začala bavit hudba, práce s češtinou a všechno kolem toho. Poprvé jsem Helenu osobně potkal, když jsem jí pozval v roce 1986 do vysokoškolského klubu Iuridica na besedu. Od té doby jsme se poznávali, já bydlel v Pardubicích a její rodiče kousek od nás ve Slatiňanech. Začal jsem tam jezdit nejen, když tam byla Helena. Na jejího tátu a mámu nikdy nezapomenu, dobře jsem znal i Helenina prvního manžela Hellmuta Sickela a Helenina bráchu Jirku s rodinou. Helenu jsem poznával čím dál víc a myslím, že už tehdy ve mně poznala určitý tvůrčí potenciál a začala mi důvěřovat. Vím o ní hodně, ona o mně taky. Obdivuji, jak je strašně pracovitá, co všechno zvládne. Když někdo řekne, že Helena je tvrdá, tak souhlasím. Ale ona je tvrdá především sama k sobě. Kdyby taková nebyla, neudrží se tolik let na úplném vrcholu a nikdy se nestane jedinou naší zpěvačkou, která se prosadila v zahraničí. V mnoha zemích je její popularita srovnatelná s oblibou největších světových hvězd. Celosvětově prodala 20 milionů desek, zpívá v 12 jazycích, nazpívala 1700 písní. Co se všeobecně moc neví, je, že v roce 2019 Helena v Berlíně prestižní německé ocenění Smago! Award za celoživotní dílo a přínos světu populární hudby. Nebýt covidu, Helena převzala 21. března roku 2020 v Národní opeře Ukrajiny v Kyjevě Cenu Osobnost roku Ukrajiny za celoživotní přínos populární hudbě. Před Helenou toto ocenění získali italský zpěvák Toto Cutugno, polská zpěvačka Maryla Rodowicz, francouzská zpěvačka a herečka Patricia Kaas a italský nadžánrový tenorista Alessandro Safina. Hodně si vážím také spolupráce s Martinem Michalem. Když se s ním na něčem dohodnu, beze zbytku to platí. Teď Helena a Martin slavili 19 let, co jsou spolu a já jim strašně přeji, že ustáli všechny mediální útoky a jsou spolu šťastni.“

Od 5. března ČRo Dvojka vysílá každou sobotu dopolední pořad Heleny Vondráčkové s názvem Sladké mámení. Scénář píše a písničky vybírá právě Jan Adam, který si pochvaluje i spolupráci se šéfredaktorkou Dvojky Lenkou Mahdalovou. „Vše si odsouhlasuje Helena, všechno s ní konzultuji. Příprava není jednoduchá, protože profesní život Heleny Vondráčkové je bohatý, vzpomínek plno a vybrat to nej je složité. Když píšu scénář, volám Heleně i několikrát za den. Mám to povolené. Chci po ní vzpomínky, postřehy, upřesňujeme, radíme se. Uvědomuji si, že informace v rozhlasu sděluje Helena Vondráčková a já nesmím dopustit, aby to, co říká, nebyla pravda, ať už jde o letopočet, o název…. Také hodně ověřuji. Mám doma 3.000 cédéček seřazených podle abecedy, rozdělené na ženy, muže, zahraniční, naše, pak mám speciální sekci Karel Gott, speciální sekce Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Štefan Margita, Jitka Zelenková, Petra Janů. Nyní v mém dvoupokojovém bytě zavládl totální chaos. Jsou tam vytahaná CD, knihy, encyklopedie, výstřižky. Chci, aby scénář byl co nejzajímavější, tak ještě čtu, co kdy uvedla např. Marta Kubišová, Vašek Neckář, Jirka Korn, Barbra Streisandová. Je to takový můj domácí „bordýlek“, ve kterém jsem šťastný. A kdy to uklidím? To nevím. Přál bych si, aby to naše „Sladké zmámení“ vydrželo co nejdéle.“

Jan Adam začátkem 90. let udělal dramaturgii Helenina alba Kam zmizel ten starý song. A protože miluje muzikály, dramaturgicky se podepsal také pod její Broadway Albu, které vyšlo v české a anglické verzi. Album Jan Adam vyprodukoval s Vladimírem Popelkou a Jan Adam na veletrhu Popkomm v Kolíně nad Rýnem zajistil, že toto album vydala i německá firma Town Music. U příležitosti vydání Broadway Alba se konal v roce 1993 ohromný galakoncert v Divadle Na Vinohradech a Helena Vondráčková na něm převzala Platinovou desku za čtyři a půl milionu prodaných desek v rámci vydavatelství Supraphon.

„Jsem šťastný, že jsme za Broadway Album v roce 2000 dostali Zlatou desku. Mám ji doma pověšenou na zdi, které říkám „samožer stěna“. Slovo „samožer“ jsem převzal od Evy Pilarové, která si lepila výstřižky o své osobě do sešitů a říkala jim „samožerbuch“. Tak na té zdi mám všechny Platinové a Zlaté desky, která mám za projekty, které jsem dělal s Karlem Gottem, Štefanem Margitou a je tam i ta Zlatá deska za Helenu Vondráčkovou. A mám tam ještě volné místo, tam by se ještě něco vešlo…,“ smál se Honza Adam a dodal, že s textařem a producentem Michaelem Prostějovským nosí v hlavě úplně nový projekt, o kterém Helena ještě neví. A jestli se vše povede, tak to bude pecka. Helena Vondráčková si to zaslouží. Vedle toho Jan Adam pracuje i na novém projektu u příležitostí dvou jubileií, které letos slaví Petra Janů. Jsou to její 70. narozeniny a oslavy jejího padesátiletého působení na scéně naší populární hudby. „Krásná práce mi vrátila smysl života“, dodává.