Jaroslav Svěcený drží v ruce miliony. Hraje na housle, za které by si koupil několik starých Pragovek
Zdroj: herminapress

Jaroslav Svěcený drží v ruce miliony. Hraje na housle, za které by si koupil několik starých Pragovek

Vytvořeno dne 20.04.2022

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený a akordeonista Ladislav Horák zahráli v prostorách Senátu parlamentu ČR u příležitosti 90. narozenin Emila Příhody. Vzdali tak hold člověku, který svým umem, vědomostmi, trpělivostí a sběratelským zápalem dal dohromady jednu z největších sbírek automobilů Praga, která je zapsaná v seznamu UNESCO.

„Panu Příhodovi přeji, ať ještě dlouho žije. Takové lidi si musíme, hýčkat, protože mají stále co sdělovat světu a svému okolí dodávají spoustu energie,“ uvedl Jaroslav Svěcený směrem k jubilantovi a hned zavzpomínal, jaké bylo jeho první auto.

„První auto bylo Žiguli 1300. Auto trochu ojeté, ke konci už i prorezlé, ale dovezlo mě všude. Uvnitř to byl takový malý tank. Akorát, když bylo náledí, tak jsem do kufru musel dát něco těžkého, protože mu „tancoval zadek“. Žigula jsem prodával, když měl najeto 230 tisíc kilometrů.“

Jaroslav Svěcený za svými posluchači najezdí ročně kolem 70 000 kilometrů. Je tváří značky DS, auta i testuje a jeho snem je předchůdce této značky, s kterou jezdil i legendární Fantomas. „To je tak nádherné auto! Klidně bych s ním jezdil a vůbec by mi nevadilo, že nemá elektronické vymoženosti a vychytávky. Ale Pragovkou jsem se už také svezl. V Muzeu Škoda jsme testovali různá auta, provezli mne požární Pragovkou. To byl zážitek.“

Věhlasný houslista hrál panu Emilovi Příhodovi na housle z dílny Giuseppe Guadagniniho z 18. století. Naskýtá se tedy otázka, zda se dá srovnat cena za mistrovské housle a za zachovalý vůz Praga. „Za to, co držím dneska v ruce, bych si pár Pragovek koupil. Ale záleží, jak které housle. Věřím, že unikátní staré Pragovky s těmi houslemi docela soupeří,“ usmíval se Jaroslav Svěcený a už teď se těší, že až dojde k znovu otevření Automuzea Praga, bude mezi prvními návštěvníky.