Jiří Mádl se pochlubil rodinou. Na křest jeho knihy dorazili bráchové i rodiče
Zdroj: herminapress

Jiří Mádl se pochlubil rodinou. Na křest jeho knihy dorazili bráchové i rodiče

Vytvořeno dne 06.06.2022

Jiřímu Mádlovi, herci, režisérovi, scenáristovi a dnes už také spisovateli, vyšla jeho první kniha. Román Přitažlivost planety Krypton mu pokřtili přátelé Tereza Ramba a Vojtěch Dyk.

„První myšlenka na napsání knihy Přitažlivost planety Krypton přišla zhruba před 2,5 lety. Nejdřív jsem pár lidem rozeslal první dvě kapitoly a čekal na reakce, pak jsem začal psát,“ popisuje autor románu, Jiří Mádl. „Všechny virtuální věci stejně jako sociální média od sebe spíš pořád odkopávám. Ale asi ve mně zanechaly dojem, a to tou jistou jinakostí. Tak velmi proměnily náš svět. Myslím, že u lidí se sklonem k povrchnosti to zanechalo povrchnost, u lidí citlivějších naopak otevřely prostor pro hledání toho, co jsou. Pro vytvoření nového prostoru, kde je bezpečno. Pro vytvoření Planety Krypton.“

Po dokončení knižní prvotiny Jiří Mádl už intenzivně pracuje na dalším svém vysněném projektu. Je jím film Vlny, k němuž napsal scénář a bude ho i režírovat.  „Je to pro mne dárek. Příběh z let 1967 a 1968 je tak něco filmového, že jsem překvapený, že si toho jiní filmaři ještě nevšimli. Oslavný film o rozhlase u nás ještě nevznikl. Navíc použijeme speciální postup, kdy natočené záběry propojíme s černobílým archivním materiálem, který okolorujeme,“ vysvětluje. 

Třetí celovečerní snímek Jiřího Mádla je příběhem Tomáše, který je za zvláštních okolností přijat jako technik do redakce v Československém rozhlase. Píše se rok 1967 a východním blokem Evropy, který silou ovládá Moskva, se nese vlna svobodného myšlení. Epicentrem dění se stává redakce, pro kterou Tomáš pracuje. Politika ho nezajímá, chce se jen postarat o mladšího bráchu, kterého po smrti rodičů dostal do péče. Ve chvílích, kdy se do země valí tanky okupantů, bude jeho role větší, než očekával. Projekt podpořil SFK částkou 15 mil. korun. Vzniká v koprodukci ČR a SR. Tvůrci slibují moderní dynamický film o tuhém boji za svobodu, a za ty, které milujeme.