Jiří Menzel kdysi naštval režiséra Hřebejka. Pohanil mu Pelíšky
Zdroj: herminapress

Jiří Menzel kdysi naštval režiséra Hřebejka. Pohanil mu Pelíšky

Vytvořeno dne 16.12.2021

Režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský prozradili, jak realizaci Pelíšků zkomplikoval Jiří Menzel. I to, proč svůj předchozí film Šakalí léta považují za propadák.

Video soubor

Zdroj: TV Prima

„Film Šakalí léta byl úspěšný v tom smyslu, že na něj přišlo půl milionu lidí do kina a písničky se hrály. Ale byl drahý a vzhledem k žánru se neprodal do zahraničí. Poezie Ivanových textů byla nepřeložitelná, takže ten film, sečteno a podrženo, byl prodělek. Dostali jsme nálepku, že jsme komerčáci, kteří navíc nevydělali,“ překvapil v rozhovoru s Honzou Dědkem v jeho 7 pádech režisér Jan Hřebejk, který si spolu s Jarchovským musel na další filmový úspěch počkat šest let, přestože Pelíšky měli napsané o mnoho dříve.

„První verzi jsme napsali jako Šakalí léta 2. Hlavními postavami byli ti mladí. A když jsme to dávali ke grantu, šli jsme za Jiřím Menzelem, aby nám napsal nějaké doporučení. Menzel napsal dopis, že to ještě není dobrý, ale jednou bude. Já byl nasranej. A když jsme ten grant nedostali, šel jsem za ním, aby mi řekl, v čem je ten problém. A on mi řekl, že ty staré postavy jsou mnohem lepší než mladí. Přisuzoval jsem to jeho generaci. Ale přečetl jsem si to a řekl jsem si: jasně. Otočili jsme to a mladí zůstali jako pozorovatelé pošetilých rodičů. Tím se to zlevnilo asi o 80 %. Začalo to být celé přehlednější a vtipnější,“ prozradil tajemství úspěchu Pelíšků Hřebejk.