Karel Zima, hrdina ze Slunečné, udělal to, co nikdy nechtěl. Může za to přítelkyně!
Zdroj: herminapress

Karel Zima, hrdina ze Slunečné, udělal to, co nikdy nechtěl. Může za to přítelkyně!

Vytvořeno dne 23.09.2021

 

Herec Karel Zima nikdy netoužil hrát v představení jednoho herce a nikdy by ho nenapadlo, že na něco podobného kývne. Co ho přesvědčilo, že s nabídkou scénáristy a režiséra Luboše Baláka na monodrama Model ementálu nadšeně souhlasil?

„Co mě přesvědčilo? Text a moje Lucie,“ usmíval se Karel Zima. „Když jsem si před dvěma roky přečetl scénář, co mi Luboš Balák z divadla Komediograf poslal do e-mailu, hned po přečtení jsem nadšeně odepsal, že to beru. Pak se kvůli covidu pozdržely zkoušky, no a letos na jaře jsem měl říct konečné slovo. Přiznám se, byl jsem na vážkách, i proto, že mě čekalo mnoho práce a tudíž málo času! Zeptal jsem se tedy mojí přítelkyně Lucie a i díky ní už mám po premiéře.“  

Model ementál změnil Karlovi Zimovi na nějaký čas život. Celé léto cpal do hlavy text. I dovolená u moře byla ve znamení Ementálu. A monodrama poznamenalo také hercovou přítelkyni Lucii Kumbárovou, která je divadelní garderobiérkou.

„To se vám pak o tom i zdá. Probudíte se, protože nevíte, jak to pokračuje. Jednou v noci jsem se šel normálně podívat do textu, jak je to dál! No, a když už jste v divadle, nikdo vám na jevišti nepomůže, nijak se ta energie nerozmělní! Co neřeknete vy, neřekne nikdo. Moje Lucka přijala nabídku, jestli k představení nechce udělat kostýmy. Udělala dobře, protože přesně naplnila naši představu. Je prostě boží, to víte, moje holka,“ pyšně si pochvaloval Karel Zima.

Představení má silný politický podtext, přesto se jedná o komedii. Tenhle „špíl“ je hodně o politice. Přes manželku jistého nechvalně známého komunistického prezidenta, respektive jejího ducha, Model ementálu líčí jednu hodně smutnou etapu našich dějin. Přesto, že se jedná o komedii, pořád i mě překvapuje, jak mrazivý kontext má doba, o níž vyprávíme, se současností. Mimo jiné, na premiéře byl i můj sedmnáctiletý syn a představení se mu líbilo, ostatně jako všechno, v čem hraje otec. Ale navíc představení ocenil jako dobrou edukaci, protože to zrovna probírají ve škole.“

A jak hru Model ementálu charakterizuje samo divadlo Komediograf? Nová a opravdu výjimečná komedie ze současnosti divadla Komediograf. Hrají Karel Zima a Marta Gottwaldová. Scénář a režie Luboš Balák. Délka představení 70 minut. Premiéra byla 12. září 2021 Divadlo Na zábradlí.