Kleplova přehazovačka, umělé zuby Geislerové, slizoun Dvořák a kudrnáč Hádek. Vítejte v sedmdesátkách, kdy se v ČST kontrolovalo, zda nosí ženy podprsenky
Zdroj: Česká televize

Kleplova přehazovačka, umělé zuby Geislerové, slizoun Dvořák a kudrnáč Hádek. Vítejte v sedmdesátkách, kdy se v ČST kontrolovalo, zda nosí ženy podprsenky

Vytvořeno dne 21.03.2023

Tomu neuvěříte, co provedli maskéři s herci Jiřím Dvořákem, Bohoušem Kleplem, Kryštofem Hádkem, Klárou Melíškovou nebo Aňou Geislerovou v novém miniseriálu České televize s názvem Volha. Pamětnici se budou stydět a diváci, pro které jsou sedmdesátá léta pouhou historií, se budou popadat smíchy za břicho. Takhle a ne jinak se lidé česali a chodili oblékaní začátek sedmdesátých let.      

Mini seriál Volha, který startuje v neděli 2. dubna se celý odehrává v Československé televizi za tuhé normalizace, kdy tvrdou a soudružskou rukou kraluje ředitel Jan Zelenka. (1969-1989). Řidič Standa Pekárek (Kryštof Hádek) má po vojně, a on si začíná plnit své sny – v Československé televizi chce řídit volhu, jezdit pro redakci Humoru a lidové zábavy a na natáčení vozit Karla Gotta. Začíná velký příběh malého práskače.  

„Podle mě je to velký prospěchář. Absolutně postrádá morálku, ale nějaká malá část dobra v něm určitě je. I když se hůř hledá. I kamarádství považuje za další způsob, jak dosáhnout svého. Je to egocentrický podvodník, který neváhá podepsat spolupráci s STB a řádně toho využívat,“ specifikuje svou postavu Kryštof Hádek.

Aňa Geislerová hraje v seriálu s umělými zuby, které k pobavení novinářů předvedla na tiskové konferenci. „S maskérem jsme před kamerou nechtěli jen Geislerku v dobovém kostýmu. Proces ladění zubů byl epický. Dělaly se natřikrát. Nakonec zvítězily ty třetí, v krásném podzimním zlatohnědém tonu. Postava režisérky Válové je totiž těžká kuřačka,“ přibližuje Aňa svou postavu.

Poslední slovo pak dejme pamětníkovi sedmdesátek v Československé televizi Jiřímu Lábusovi, který v té době točil pro děti postavu Jů (a Hele), zábavný pořád Možná přijde i kouzelník. Stranou pak nemůže zůstat ani jeho Rumburak: „V seriálu Volha hraju garážmistra a upřímně řečeno dlouho jsem nečetl tak skvělý scénář, byť příběhově se vše odehrává v hrozné době. Vzpomínám si příkladně, kdy se musel přestříhat celý první díl „Kouzelníka“ protože Jiří Korn měl v uchu náušnici. To muselo jít všechno ven. Seriál Volha mě pak připomněl soudružku Balážovou (náměstkyně ústředního ředitele), která vyžadovala kontrolu, zda ženy nosí do práce podprsenky. Dohlíželi na to vybraní vrátní a pro ty dědky to musela být radost,“ vzpomíná s úsměvem na normalizační dobu v Československé televizi Jiří Lábus.     

A koho ještě v seriálu Volha uvidíte?  Jiří Dvořák hraje nesympatického příslušníka STB. Klára Melíšková maminku Kryštofa Hádka a zároveň servírku v hospodě. Tomáš Jeřábek produkčního. Bob Klepl režiséra a jeho ikonická vlasová „přehazovačka“ vás dostane do kolen. Stanislav Majer – kameraman, Aneta Krejčíková – sekretářka, Robert Mikluš – Pavel Landovský, Jiří Lábus – šéf garáží, Martin Pechlát – soudruh Brabec.