Který film získá nejvíce Českých lvů? Budou to Bratři, Úsvit či další nominované snímky?
Zdroj: herminapress

Který film získá nejvíce Českých lvů? Budou to Bratři, Úsvit či další nominované snímky?

Vytvořeno dne 07.03.2024

Již tuto sobotu 9. března od 20.10 hodin proběhne v pražském Rudolfinu v přímém přenosu České televize slavnostní udílení výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev.

Nejvíce šancí na prestižní filmové ocenění mají s největším počtem nominací filmy Bratři Tomáše Mašína, Úsvit Matěje Chlupáčka, Bod obnovy Roberta Hloze, Přišla v noci Tomáš Pavlíčka a Jana Vejnara, Němá tajemství rovněž v režii Tomáše Mašína, Tancuj Matyldo Petra Slavíka a televizní seriál Volha Jana Pachla.

V hereckých kategoriích si mohou v letošním roce další lví sošku na své konto připsat například Tatiana Dyková Vilhelmová, Jana Plodková, Eliška Křenková, Karel Roden nebo Martha Issová. Naopak vůbec s první nominací vstoupili do závěrečného klání o Českého lva Simona Peková, Regina Rázlová, Oskar Hes, Jan Nedbal, David Prachař nebo Milena Steinmasslová. ČFTA pravidelně uděluje i ocenění za mimořádný přínos české kinematografii, které si v letošním roce v Rudolfinu převezme kameraman Vladimír Smutný.

Slavnostním večerem diváky a hosty provede Marek Eben. Křišťálové sošky budou předávat osobnosti z řad známých herců a dalších filmových tvůrců, například Václav Marhoul, Elizaveta Maximová nebo Natália Germáni. O hudební doprovod se postarají Jan P. Muchow se skupinou The Antagonists.

Český lev
  • Český lev je prestižní česká filmová cena udělovaná od roku 1993. Filmy jsou hodnoceny na základě hlasování členů České filmové a televizní akademie.
  • Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu 9. března 2024 v pražském Rudolfinu a v přímém přenosu jej odvysílá Česká televize na ČT1 od 20.10 hod.
O České filmové a televizní akademii:
  • Česká filmová a televizní akademie byla založena v roce 1995, v roce 2013 prošla transformací na zapsaný spolek.
  • Jejím hlavním cílem je podporovat a propagovat české kinematografické umění v České republice i v zahraničí a vytvářet podmínky pro rozvoj českého filmu.
  • Uděluje nejprestižnější českou filmovou cenu – Českého lva a nominuje českého kandidáta na ceny americké Akademie filmového umění a věd.
  • ČFTA má v současné době 380 členů.