Legendární houslista Jan Hrubý a spol. rozjíždí turné k albu Kouzlo okamžiku. Kam za ním můžete na koncert?
Zdroj: Nakladatelství Galén

Legendární houslista Jan Hrubý a spol. rozjíždí turné k albu Kouzlo okamžiku. Kam za ním můžete na koncert?

Vytvořeno dne 09.06.2021

 

Akustické trio, potažmo kvartet kolem legendárního houslisty Jana Hrubého vyslalo v únoru prostřednictvím vydavatelství Galén do světa záznam z dvou loňských, ještě před-covidových, koncertů s příznačným názvem Kouzlo okamžiku. Nyní s ním vyjíždí na turné.

"Vnitřní pnutí z vynucené koncertní pauzy bylo tak silné, že jsme začali hrát jakmile to jen trochu šlo, bez ohledu na bojové podmínky a nižší návštěvnosti, potažmo honoráře. První křest pro 50% kapacity divadla Drak v Hradci Králové proběhl 27.5., druhý 7.6. v Ústí nad Orlicí," říká kapelník a manažer Ondřej Fencl. "Pokračujeme v druhé polovině června, máme až dětinskou radost, že konečně můžeme životem prodchnutou desku představit živým lidem."

Dva zásadní křty proběhnou v klubech, kde byly záznamy v únoru 2020 pořízeny - a sice 21.6. v pražské Malostranské Besedě a 24.6. v ostravském Parníku.
Album Kouzlo okamžiku sklidilo nadšené recenzentské ohlasy, v hitparádě Rádia Proglas se hned dvě písně několik týdnů pyšní titulem "nejhranější".

Turné Kouzlo okamžiku 2021:
17.6. Karlovy Vary, Husovka,  21.6.  PRAHA, MALOSTRANSKÁ BESEDA
22.6. Kladno, Dundee Jam, 23.6. Pozlovice, Ogar, 24.6. Ostrava, Parník
16.7. Šemanovice, Nostalgická myš, 4.10. Dobruška, KD

CD Kouzlo okamžiku: Dva zvěčnělé koncerty odehráli Jan Hrubý a spol. 5.2. 2020 v pražské Malostranské Besedě a 22.2. 2020 v ostravském Parníku. Jako host sestavu posílil perkusista Michal Hnátek (Divadlo Elf, 5P Luboše Pospíšila). Jako pěvečtí sólisté se střídají klávesista a kytarista Ondřej Fencl (m.j. Hromosvod, Marsyas, Vl.Merta, Schodiště...) s hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym (m.j. Lenka Filipová, ex-Irish Dew, kdysi hrál i anglické královně!), svorníkem jsou housle matadora českých rockových houslí Jana Hrubého.

"Tohle CD je taková zkouška, řečeno muzikantskou hantýrkou trestný poslech, jak nám to zní naživo", přibližuje dvaasedmdesátiletý houslista Jan Hrubý. "V tomhle složení nehrajeme dlouho, tak zatím volíme dost převzatých skladeb. Až na pár písniček Ondry jsou to jsou vesměs tradicionály, mohu-li tento termín vztáhnout i na dvě písničky repertoáru kapel Framus 5 a ETC."
Barevný koncert plný překvapení a nestárnoucích písní je provázaný smyčcovými tahy nezmara a sedmdesátníka Hrubého, který je na pódiu pořád tak trochu klukem. Ostatně, jde o jasně "nejmladší" z Honzových hudebních působišť.
"Nikdy neměli zkoušku, to je podobné, jako s Vláďou Mertou. Když jsme spolu hráli poprvé, tak ani playlist, sedneme na pódium, necháme se nést, pinkáme si témata, hrajeme, co nás zrovna napadne," komentuje kapelník Ondřej Fencl svobodomyslnou podstatu hudebního projektu.
"Do budoucna bych se s touhle partou rád soustředil na studiovou desku, která vzejde z naší autorské dílny," uzavírá sympatickým pohledem dopředu Jan Hrubý.