Lenka Filipová dnes slaví neuvěřitelnou sedmdesátku
Zdroj: herminapress

Lenka Filipová dnes slaví neuvěřitelnou sedmdesátku

Vytvořeno dne 14.02.2024

Zpěvačka Lenka Filipová vstoupila na českou hudební scénu osmdesátých let jako nezvyklý zjev: vystudovaná klasická kytaristka se slabostí pro frankofonní hudbu. Okamžitě si získala přízeň posluchačů svou věrohodnou interpretací skvělých textů především Zdeňka Rytíře, který uměl vystihnout její zasněný naturel.

V tehdejším Československu byla Lenka Filipová velice populární a v nejedné sbírce gramofonových desek se její LP najdou. Určitě to bude LP Zamilovaná z roku 1981, které u příležitosti kulatin Lenky Filipové vydal v reedici Supraphon. Připomíná nahrávkami z jejího startu v roce 1981. Pověstná spolupráce s francouzským písničkářem Francisem Cabrelem, několik cover verzí, významný podíl původních skladeb Stana Regala či příspěvky Zdeňka Johna, Milana Tesaře, Štěpána Raka nebo Karla Svobody doplňují na albu Zamilovaná převážně křehké, baladické písničky.

V roce 1988 dostala nabídku zúčastnit se soutěže Eurovize, kde měla interpretovat píseň Ne partez pas sans moi ve francouzštině od švýcarského skladatele a zastupovat Švýcarsko. V Československu ale nedostala povolení vycestovat, protože prý nemůže zastupovat cizí zemi. Náhradnicí se narychlo stala Céline Dion, která v té době byla začínající zpěvačkou a s touto písní Eurovizi vyhrála, čímž nastartovala svou kariéru.

Lenka Filipová má na kontě několik LP a CD. Naposledy CD Oppidum, které vydala v roce 2018.

V roce 2024 Filipová plánuje řadu koncertů v tuzemsku i na Slovensku, kde patří mezi nejoblíbenější české zpěvačky.

Lenka Filipová byla vdaná za Borise Drbala, se kterým má dceru Lenny. Po 34 letech manželství podal žádost o rozvod.