Martin Finger v ústavu pod dozorem Boleslava Polívky
Zdroj: herminapress

Martin Finger v ústavu pod dozorem Boleslava Polívky

Vytvořeno dne 06.04.2021

 

Po devíti měsících skončilo natáčení dobového dramatu Slovo režisérky Beaty Parkanové. Poslední klapka padla v historické části nemocnice v Litomyšli, kde se připravovaly scény, kdy je postava Martina Fingera v psychiatrickém ústavu pod dohledem lékaře v podání Boleslava Polívky.

„Potřebovali jsme natočit všechna čtyři roční období. Díky časovému rozložení bylo natáčení samozřejmě náročné, museli jsme zas a znovu udržet pozornost,“ hodnotí s poslední klapkou filmu režisérka Beata Parkanová.

Film vznikal z velké části v době coronavirových opatření, pandemie zařídila filmařům ideální podmínky pro natáčení v liduprázdných městech. Tvůrci vzpomínají, že natáčení Slova bylo neobvyklé především stylem dlouhých nepřerušovaných záběrů, který režisérka pro film zvolila. Výjimkou není ani scéna, kdy kamera přes dvě minuty nepřerušeně krouží kolem postavy, která prochází nemocnicí, ale ani opakování takto dlouhých scén. Film vznikal ve třech zemích, v Polsku, Česku a na Slovensku.

 „Měl jsem jeden dlouhý monolog a než byla Beata spokojená, opakovali jsme scénu možná i třicetkrát,“ vzpomíná na jeden moment příprav Martin Finger. „Je to náročné, to ano, ale u Beaty bude výsledek stát za to a já se na hotový film strašně těším.“

Ve vedlejších rolích se objeví Boleslav Polívka, Vladimír Polívka, Ondřej Sokol, Jenovéfa Boková, Petra Hřebíčková, Taťána Medvecká, Ján Jackuliak nebo Marek Geišberg. Premiéra v kinech je v plánu na rok 2022.