Martin Maxa a "skoromalíř" Marian Vojtko pokřtili katalog světoznámé malířce
Zdroj: Archiv

Martin Maxa a "skoromalíř" Marian Vojtko pokřtili katalog světoznámé malířce

Vytvořeno dne 09.07.2020

Na obrazech běloruské malířky Anny Karan najdete snad vše: abstrakce, grafiku, krajinomalbu, nové techniky… Její vnímání a vidění světa je ovlivněno jejím rodištěm, narodila se v Minsku v Bělorusku, kde vystudovala malířskou akademii a další cesta jí zavedla do Prahy na Akademii výtvarných umění na katedru moderní malby u profesora M. Rittstejna. O jejím okouzlení městem vypovídá i výstava, kterou uspořádala v restauraci Cinda na Císařské louce. Zároveň zde také pokřtila katalog obrazů Prahy.

Prahu si oblíbila natolik, že zde nalezla druhý domov.

„V Praze dlouhá léta žiji a jsem jí plně fascinovaná. Proto ji tak ráda maluji“, uvádí půvabná malířka

Známou malířku přišla na vernisáž a křest podpořit řada přátel. Kmotry katalogu obrazů Prahy se stal Martina Maxa – zpěvák proslulý svými malbami především za hranicemi, Marian Vojtko, který prozradil, že se malování právě učí, Felix Slováček, Electric Lady, Petr Kutheil s partnerkou Markétou Šandovou, Kája Pavlíček nebo Eva Čížkovská. Ta slavnostní akci moderovala.

„Netušil jsem, že je malování taková fuška“, přiznal začínající malíř a především zpěvák Marian Vojtko. „Čím déle se malování učím, tím víc je mi jasné, že ještě hodně potrvá, než vytvořím něco podobného, jako vidím na téhle vernisáži.“

To Martin Maxa už má řadu výstav za sebou. A to především v zahraničí. „Já jsem specialista spíš na figurální malbu. Říká se tomu hyperrealismus - a co se týče techniky, používám olej na plátně. Klasiku. Maluji většinou svou rodinu, přátele, dávám si záležet na interakci, na výrazu těch lidí. Právě si vytvářím malířské portfolio a rád bych také uspořádal výstavu. Jen to ještě potrvá, protože se věnuji více hudbě.“

Na otázku, které místo by hosté v Praze namalovali, převládal Petřín. Felix Slováček by ovšem raději maloval Vyšehrad, a protože miluje historii, možná by prý přimaloval Horymíra se Šemíkem. Jak se ukázalo, obrazy Prahy běloruské malířky Anny Karan zanechaly emoce na všech hostech rozmanité vernisáže.