Nezvladatelné deprese, úzkosti a psychiatrie. Zdroj svých traumat odhalil herec Arnošt Goldflam
Zdroj: herminapress

Nezvladatelné deprese, úzkosti a psychiatrie. Zdroj svých traumat odhalil herec Arnošt Goldflam

Vytvořeno dne 26.05.2023

Populární herec, dramatik, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam bojoval s depresemi, způsobenými traumatem z dětství. Jeho životním příběhem provází Simona Chytrová.

Arnošt Goldflam je populární český herec, dramatik, režisér, pedagog, výtvarník a spisovatel. Narodil se v Brně v židovské rodině. Po absolvování JAMU působil na scénách Večerní Brno a Divadlo X, již od studií vystupoval v Divadle na provázku. V letech 1978 až 1993 hrál v HaDivadle.

V 80. letech začal být obsazován do menších filmových a televizních rolí. Nejznámější jsou postavy Arnošta ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntág a obchodníka Lustiga v pohádce Lotrando a Zubejda, objevil se i ve snímcích Otesánek, Modrý Mauritius, František je děvkař, Proč bychom se netopili, Něžný barbar, Tisícročná včela aj.

Sympatický, laskavý umělec vyznačující se osobitým, lidským humorem dlouho skrýval svou třináctou komnatu, jíž bylo psychické onemocnění, spočívající v nezvladatelných depresích a úzkostech. Stávalo se mu, že odcházel uprostřed zkoušek, rušil představení, odmítal filmové a televizní role. Došlo to tak daleko, že nemohl ráno ani vstát z postele a normálně fungovat. 

Ukázalo se, že jeho trauma má původ v dětství, resp. pubertě, kdy mu zemřela matka, na které byl velmi závislý. Nakonec se cítil úplně bezmocný, sevřený, plný napětí a strachu. S pomocí psychiatra se z problémů postupně díky kombinaci terapie, léků, následných pravidelných ambulantních návštěv dostal. Nyní už opět opět naplno pracuje, píše divadelní hry, účinkuje na několika scénách, ve filmech i televizi a věnuje se také psaní beletrie pro dospělé i děti.

Jeho příběhem provází Simona Chytrová. Režie V. Olmer. 13. komnatu Arnošta Goldflama, která bude v premiéře odvysílaná 30.5.