Jiřina Bohdalová plnila velký sen sběrateli autogramů. Hlídala ji u toho Růženka
Zdroj: herminapress

Jiřina Bohdalová plnila velký sen sběrateli autogramů. Hlídala ji u toho Růženka

Vytvořeno dne 23.04.2021

 

Herečka Jiřina Bohdalová a její čtyřměsíční fenka jezevčíka Růženka přivítaly před svým domem žadatele o autogram. Herečka to nedělá to často, ale v případě předsedy Klubu sběratelů autogramů udělala výjimku a z návštěvy JUDr. Martina Prose měla upřímnou radost.

„Jsem skoro pořád doma, ale nenudím se. Jednak tu mám Růženku a pak hodně telefonuji. Telefony drnčí od rána do večera. Už aby se otevřela divadla, na to se těším, určitě se tam potkáme. O svých blížících se narozeninách moc nepřemýšlím. A jak to prožívám? To se mne zeptejte, až bude po nich,“ usmívala se oblíbená herečka, která 3. května oslaví 90. narozeniny.

 Jiřina Bohdalová sběrateli autogramů Martinovi Prosovi splnila jeho sen. Ten má ve své sbírce na 2 500 vzácných autogramů a podpis naší přední herečky mu chyběl. „Televize Nova u mne natáčela reportáž o sběratelství podpisů a měla pro mne překvapení. Odvezla mne pro podpis k naší přední herečce Jiřině Bohdalové, jejíž podpis mi ve sbírce chyběl,“ vysvětlil Martin Pros, jak se ocitl populární herečce za dveřmi.

Martin Pros sbírá podpisy historických a významných současných osobností. Autogram Jiřiny Bohdalové se tak zařadí mezi podpisy takových velikánů jako je Franz Kafka, Antonín Dvořák či Bedřich Smetana. „Podpisy získávám v aukcích nebo mne třeba kontaktují obchodníci s rukopisy.  Osobně si pro podpis zase tak často nechodím, proto jsem měl u paní Bohdalové docela trému,“ přiznal sběratel a dodal, že ještě touží po jednom podpisu.

„Moc bych chtěl podpis Karla Hynka Máchy, který se za I. republiky prodával a po revoluci jsem ho už neviděl. Člověk musí být hodně obezřetný, protože existují mraky padělků. Třeba za I. republiky se padělaly podpisy Smetany, Dvořáka, Němcové a ty padělky dodnes kolují mezi lidmi. Dneska se padělají filmové hvězdy typu Burian, Gollová, Mandlová. A jak poznat, jestli máte pravý autogram? Musíte vycházet ze zkušeností, poradit se. Nikdo není neomylný, soudní znalci neexistují a autogram stojí někdy dost korun,“ vysvětlil Martin Pros a pro ilustraci přidal pár příkladů: „Kafka a Dvořák se pohybují kolem 300 až 400 tisíc. Nejdražší podpis je George Washington, ten stál 200 milionů a koupila ho nějaká americká nadace a drahý je například Mozart, Bach, Chopin. A podpis Jiřinky Bohdalové? Ten má pro mne nevyčíslitelnou hodnotu.“