Herec Petr Buchta získal prestižní mezinárodní cenu. Jeho film proměnil hned 8 nominací!
Zdroj: herminapress

Herec Petr Buchta získal prestižní mezinárodní cenu. Jeho film proměnil hned 8 nominací!

Vytvořeno dne 01.03.2022

 

Český herec Petr Buchta získal cenu Velký Kryštof, (Lielais Kristaps), nejvyšší cenění v lotyšské kinematografii, za nejlepší herecký výkon v hlavní roli ve filmu Rok před válkou. Slavnostní předávání cen proběhlo v neděli 27. února 2022. 

Svou světovou premiéru film měl v únoru 2021 v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu. Petr společně s koproducentem Radimem Procházkou lotyšsko-litevsko-český film představil českému publiku na podzim 2021.

“Děkuji vám za toto významné ocenění. Moc si toho vážím! Chtěl bych poděkovat porotě, celému štábu, své agentce Lence Daňkové, Radimovi Procházkovi, jste skvělí! Speciální dík patří režisérovi Davosi Simanisovi. Příteli, děkuji Ti za  všechno a za možnost se stát Peterisem, vyděšeným svědkem šílenství, které zachvátí svět a nakonec i jeho samotného. Přál bych si z celého srdce, aby se jeho příběh neopakoval, přál bych si, aby se historie neopakovala. Ať žije svobodná Ukrajina,” řekl Petr Buchta na slavnostním ceremoniálu.

“Jsem jako Petrova agentka velmi šťastná, že Rok před válkou proměnil hned 8 nominací a Petr byl oceněn za herectví v hlavní roli. Natáčení bylo náročné, hrál hned v několika jazycích. Pevně věřím, že podobné výzvy a příležitosti získá i u nás, protože rozhodně herecky i týmově má co nabídnout,” říká Lenka Daňková.

Film je k vidění například na VoD portálu Dafilms.