Prezident Pavel otevřel novou expozici v pražské zoo
Zdroj: Zoo Praha

Prezident Pavel otevřel novou expozici v pražské zoo

Vytvořeno dne 25.03.2024

Zoo Praha dnes slavnostně otevřela mongolskou expozici Gobi a zahájila svou 93. hlavní sezónu. V novém expozičním celku nalezli domov především ikoničtí koně Převalského, které Zoo Praha dlouhodobě vrací do volné přírody.

Přestřižení pásky se ujal prezident České republiky Petr Pavel, ministr životního prostředí a turismu Mongolska Bat-Erden a ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Když se v roce 2011 povedlo první koně Převalského převézt do Mongolska, a poté se to povedlo ještě osmkrát, a když jsem viděl, jak se v západním Mongolsku kůň Převalského úspěšně množí a vrací se do tamní přírody, tak to považuji za světový unikát. Rád bych vyjádřil velký respekt nejen panu řediteli a pražské zoologické zahradě, ale také naším mongolským kolegům a přátelům, protože bez úzké spolupráce by to samozřejmě nešlo,“ uvedl prezident České republiky Petr Pavel.

Návštěvníci zde mohli poprvé spatřili i pouštní kočky manuly a další mongolskou faunu včetně předobrazu bájného olgoje chorchoje, hroznýška tatarského. Odpolední program nabídl představení nejvzácnější kachny světa, morčáka paranského.

Zoo Praha dnes vedle otevření expozice Gobi a představení morčáků paranských připomněla i nadcházející události jara a léta. Vedle očekávaného porodu gorilí samice Kijivu, po kterém budou v Rezervaci Dja hned dvě gorilí mláďata najednou, jde například o vykouknutí prvního českého mláděte vombata z matčina vaku. Zoo Praha dnes rovněž prodloužila otevírací dobu areálu až do 18 hodin.