Olga Malířová Špátová natočila dokument o Petru Jandovi s názvem Django
Zdroj: Bioscop

Olga Malířová Špátová natočila dokument o Petru Jandovi s názvem Django

Vytvořeno dne 24.03.2024

Před třemi lety Olgu Malířovou Špátovou oslovili přátelé Petra Jandy, aby o něm natočila film, který vznikne v roce jeho osmdesátin a zároveň šedesátin legendární skupiny Olympic. A protože od dětství hrála písničky Olympicu na kytaru u táboráků na skautském táboře a znala je nazpaměť, nebylo o čem přemýšlet.

Olga Malířová Špátová, která průběžně rok a půl společně s manželem, kameramanem Janem Malířem, trávila čas s Petrem Jandou a zaznamenávala jeho život. Dlouho a důkladně se také probírala archivními materiály, zjišťovala, jak se hudba kapely Olympic vyvíjela, jak se s každým členem jejich muzika proměňovala. „Příběh filmu vyprávím prostřednictvím Petrových písní. On sám říká, že často skládal písně, když mu v životě o něco důležitého šlo. Ve filmu se jeho písněmi vyjadřuju k dramatickým událostem a zvratům v jeho životě,“ dodala Olga Malířová Špátová.

V dokumentu vystupují Petr Janda a jeho žena Alice, jeho přátelé, bývalí i současní muzikanti kapely Olympic. A všichni jsou velmi autentičtí a otevření. „Jen starší dcera zrovna prožívala pubertu a nechtěla spolupracovat vůbec. To mě moc mrzí, jinak šlo vše hladce,“ potvrdil Janda, který odkládal natočení jen jediné scény na hřbitově u hrobu syna Péti. „Natáčeli jsme tam nakonec patnáct minut a všem nám bylo těžko. Jsem za to Petrovi moc vděčná, že nás vzal na pro něj tak citlivé místo, kam často chodí sám,“ svěřila se Špátová s tím, že se muzikant musel v životě poprat se spoustou ztrát. „Petr pochoval svoji první ženu, své nejbližší přátele, a svého syna - stalo se mu to nejhorší, co může člověk zažít. Pokaždé ale dokázal vstát a jít dál. Jeho lékem byla hudba. Ve svých osmdesáti letech stále skládá, obklopuje se mladými lidmi, zkouší nové věci, jako muzikant na sobě pracuje a vyvíjí se. Na koncertě hraje kromě slavných hitů i své skladby z posledního alba. Žije činorodým životem,“ dodala.

Olga Malířová Špátová strávila ve střižně se střihačkou Šárkou Sklenářovou s pauzami tři čtvrtě roku, kdy se probíraly téměř čtyřiceti hodinami materiálu. „A to nepočítám tři velké letní koncerty, které jsme natočili se čtyřmi kameramany,“ dodala. Film je nyní hotov a do kin dorazí 2. května, v den Jandových 82. narozenin.

A proč Django?

Tuto přezdívku dostal Petr Janda při koncertování ve Francii v roce 1968. Francouzi jeho jméno komolili a oslovovali ho Žambon, což je šunka, Žanda nebo Žamon. Až mu bubeník Jan Antonín Pacák začal říkat Django podle slavného francouzského jazzového kytaristy jménem Jean „Django" Reinhardt, který je Petrovým velkým vzorem.