Pavel Šporcl mezi sportovci. Co mají společného housle s vrcholovým sportem?
Zdroj: Se souhlasem Šporcl Arts Agency

Pavel Šporcl mezi sportovci. Co mají společného housle s vrcholovým sportem?

Vytvořeno dne 10.12.2021

 

Ve středu 8. prosince 2021 proběhlo v Rezidenci primátora hlavního města Prahy vyhlášení nejlepších handicapovaných sportovců roku 2021. Ocenění předali primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, houslový virtuóz Pavel Šporcl, paralympijská vítězka Jana Hoffmanová a předseda Českého paralympijského výboru Zbyněk Sýkora. Mezi oceněnými sportovci byli především paralympijští reprezentanti a byli vyhlášeni bez určení pořadí.

„Hraní na housle a vrcholový sport mají mnoho společného. Nebo spíš vrcholový sportovec a houslista mají mnoho společného. Vrcholový sportovec se musí rozcvičit, muzikant hraje stupnice. Sportovec musí sladit perfektně jednotlivé pohyby, muzikant hraje etudy. I vrcholový sportovec musí vše sladit do celku, stylu. Houslový virtuos hraje koncert. Vrchol pro sportovce je olympiáda, pro každého muzikanta Carnegie Hall. To vše mám se sportovci společné.“

Oceněni byli lukostřelkyně Tereza Brandtlová, plavci Vendula Dušková, Jonáš Kešnar, David Kratochvíl, Dominika Míčková, Arnošt Petráček, Tadeáš Strašík a stolní tenisté Filip Nacházel, Jiří Suchánek a Petr Svatoš.

„Handicapovaní sportovci museli překonat křižovatky osudu a mnohdy i sami sebe. Nesmírně je za to obdivuji, museli vynaložit nezměrné a nepředstavitelné úsilí, aby mohli reprezentovat naši vlast na olympiádě a byli tak moc úspěšní. Bylo mi ctí jim předávat tuto cenu,“ řekl houslista.