Populární Smolíkovi: Chybělo málo a seriál vůbec nevznikl!
Zdroj: Archiv

Populární Smolíkovi: Chybělo málo a seriál vůbec nevznikl!

Vytvořeno dne 26.10.2020

Smolíkovi se zrodili před padesáti lety, dnes jsou seriálovou legendou! Stačilo však málo a seriál by z důvodu nedostatku financí vůbec nevznikl. Co dalšího odhalí pohled do zákulisí oblíbeného seriálu? Prima COOL vysílá maďarský animovaný seriál Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy ode dnešního dne každé pondělí ve 20.45. 

Seriál o na první pohled obyčejné rodince spatřil televizní světlo světa v lednu roku 1970 v Maďarsku. Jeho dokončení však provázely finanční problémy. Maďarská televize tehdy seriál sice objednala, ale nakonec poskytla pouze dvě třetiny potřebných financí na pokrytí výrobních nákladů. Práce na seriálu tak byla přerušena. V roce 1968 se podařilo zástupcům seriálu na festivalu ve francouzském Annecy přesvědčit tamní televizní producenty, aby seriál distribuovali ve Francii. Souhlasili, animák byl dokončen a uveden na obrazovky. A působil jako zjevení. Přinesl netypický příběh o geniálním synkovi, který naváže kontakt se svým potomkem z 33. století. A tím ve své rodině vše změní!

Originální název rodiny Mézga znamená v maďarštině lepidlo, sliz nebo stromovou kůru. A právě odtud pochází název Smolíkovi.

V prvních dílech kultovního seriálu si legendární Smolíkovi musí poradit s urychlovačem výroby, usměrňovačem času, nebo dokonce s meteoromutomotorem. Na futuristické vynálezy není rodinka ze 70. let 20. století vůbec připravena, a její banální problémy se proto o to více komplikují. V roce 1976 se dílo objevilo i na obrazovkách československé televize a seriál tvůrců Józsefa Neppa a Józsefa Romhányiho se postupně stal kultem. O několik desítek let později, v roce 2016, si Maďaři v internetové anketě o nejoblíbenější animovaný seriál vybrali právě příběhy Smolíkových.

Postavě otce Pepy Smolíka propůjčil hlas Endre Harkányi, tehdy šestatřicetiletý, dnes šestaosmdesátiletý maďarský herec. Na vznik Smolíkových vzpomíná rád. „Tehdy herci v divadle vydělávali velmi málo, tak jsme byli rádi, že tato nabídka přišla. Za jeden díl jsem dostal pět set forintů (přibližně třicet osm korun). Přesto jsme si té práce vážili,“ usmívá se herec. „Namlouvání Smolíkových bylo zvláštní, protože jsme zaznamenali nejdříve zvuk, a až následně byla vyrobena animace. Neměl jsem tak možnost se na postavu dívat. Nakonec byla nakreslena podle mé podoby,“ usmívá se herec.

Zajímavosti:

Originální název rodiny Mézga znamená v maďarštině lepidlo, sliz nebo stromovou kůru. A právě odtud pochází název Smolíkovi.

V maďarštině se seriál jmenuje Mézga család (rodina Mézga), v angličtině se používá pouze příjmení rodiny The Mézga Family. Ve slovenštině má seriál název Miazgovci, v italštině La famiglia Mezil. Ve španělštině je jako název použito jméno hlavního hrdiny – Aladar Mezga.

Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy je prvním seriálem o rodince Smolíkových. V roce 1973 vznikla ještě Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka a v roce 1980 měl premiéru seriál Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy.

Seriál má celkem 13 dílů.

Smolíkovi jsou kultovními hrdiny, kteří mají dodnes fanoušky nejen v Maďarsku, ale také v České republice, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Itálii, Nizozemsku, Německu a dalších zemích.

Na Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy o něco později navázaly dva další seriály. Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka a Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy si udržely stejně kultovní oblibu. Příhody rodinky, která se maďarsky jmenuje Mézga, dnes mají nostalgickou atmosféru, a o to jsou vtipnější. V roce 2005 se začalo pracovat na novém seriálu, ve kterém se rodina Smolíkových měla potýkat s počítači a internetem. Ale kvůli nedostatečnému financování nakonec seriál nevznikl. Seriál byl totiž vyráběn tradiční ruční technikou, která se prodraží – jedna minuta nového dílu přijde na téměř dva miliony forintů (přibližně sto padesát tisíc korun).