Premiéra unikátního představení se blíží! Karel Heřmánek ml. zve do Lidic
Zdroj: Se svolením Divadlo Bez zábradlí

Premiéra unikátního představení se blíží! Karel Heřmánek ml. zve do Lidic

Vytvořeno dne 31.07.2021

Už za pár dní představí Karel Heřmánek ml. svoje unikátní představení, monodrama Iliada. Moderní adaptace Homérova eposu, pojednává o válce, proto se první uvedení symbolicky uskuteční v Památníku Lidice.  

„V průběhu covidu jsem stačil nazkoušet Homérovou Iliadu, krásné monodrama. Je to pro mne úplně nová věc, protože jsem na jevišti sám. Teda, dohlíží tam na mne manželka, protože Nikol mne doprovází svým zpěvem a na housle hraje Kateřina Klemánková. Hraji básníka, vojáka, který prošel všemi válečnými konflikty světa. I proto jsme se rozhodli, hru poprvé uvést pod širým nebem v Lidicích,“ přiblížil představení herec a zároveň ředitel Divadla Bez zábradlí, Karel Heřmánek ml.

Na opuštěné jeviště přichází tajuplná postava básníka. Příběh, který nám bude vyprávět, je starý celá tisíciletí. Dříve ho vyprávěl v Sumeru, v Egyptě, v Galii... Je to příběh z dob, kdy světu vládli staří bohové a po zemi se procházeli hrdinové, jakými byli Achileus, Hektór nebo Agamemnón – příběh o Trójské válce.

„Jsem sám na jevišti asi hodinu a půl a je to hodně vyčerpávající. Plánoval jsem si čtyřhodinové zkoušky, ale to se nedalo vydržet. Fyzicky je to hodně náročné. Iliada se hodí pro venkovní představení, dá se hrát všude, protože scéna se skládá z pár detailů. Samozřejmě ji budeme také hrát u nás v Divadle Bez zábradlí,“ dodal Karel Heřmánek ml.

Režie Iliady se ujal Guy Roberts. Představení je zároveň benefiční událostí, která podpoří Vojenský fond solidarity, jehož posláním je pomáhat těm, kteří jsou válce nejblíže, vojákům a jejich rodinám.

A kdy Iliadu můžete vidět?  7. srpna v Památníku Lidice, 8. srpna na Biskupském dvoře v Brně a 14. srpna v dole Mayrau u Kladna