Skladatel Tomáš Kympl potřetí zvítězil v britské hudební soutěži. Jaká skladba mu vynesla prvenství?
Zdroj: Se svolením Tomáš Kympl

Skladatel Tomáš Kympl potřetí zvítězil v britské hudební soutěži. Jaká skladba mu vynesla prvenství?

Vytvořeno dne 31.01.2022

Je jediným Čechem, který kdy dosáhl takového úspěchu. Hudební skladatel Tomáš Kympl (46) potřetí zvítězil v prestižní britské mezinárodní hudební soutěži The UK Songwriting Contest (UKSC). V roce 2015 získal nejvyšší ocenění v kategorii Open se skladbou Ave Maria, o rok později, roku 2016, uspěl v kategorii Instrumental se svou kompozicí New York. Tento rok zvítězil v kategorii EDM (elektronická a taneční hudba) s novou skladbou nazvanou Wifi, která je součástí Kymplova aktuálního alba Kernel Panic. UKSC ročník 2021 měl čtyři kola a bylo do něj přihlášeno téměř 10.000 skladeb od autorů z 84 zemí světa

„Z letošního úspěchu mám ohromnou radost nejen proto, že je to do třetice, ale hlavně kvůli nahrávce samotné. Vyzkoušel jsem si žánr, který mě dlouho lákal a těší mě, že to byla správná volba. Skladba Wifi vtahuje posluchače do světa digitálních technologií, počítačů a internetu. Do atmosféry a prostředí, které se stalo důvěrnou součástí našeho každodeního života. Současně však poukazuje i na stinnou stránku věci - sociální izolovanost, přehlcenost informacemi, nebo odtržení člověka od reality,“ uvedl Kympl.

UKSC je jednou z nejdéle konaných, nejpopulárnějších a nejvýznamnějších mezinárodních soutěží v oblasti psaní a tvorby písní na světě. Poprvé se odehrála v Londýně v roce 2002 ve spolupráci se společnostmi a sdruženími The BRIT Trust (of BRIT Awards fame), The BRIT Studio, The BRIT School, Music Aid, The Guild Of International Songwriters and Composers, Roland UK a BBC Radio. Porotu tvoří producenti a umělci, držitelé zlatých a platinových alb Grammy, Emmy, CMA a BRIT Award. Patří mezi ně Stingův producent a hudební režisér Kipper Eldridge, britský producent Stuart Epps (Elton John, Robbie Williams, Led Zeppelin, Bill Wyman, Paul Wellerem, Georg Harrison, Oasis), skladatel a producent BRIT Award Simon Ellis (S Club 7, Britney Spears), producent, hudební režisér a aranžér Richard Niles (Paul McCartney, Kylie Minogue, Boy Zone, Mariah Carey, Take That, Cliff Richard) a další.

Hudební skladatel, multi-instrumentalista a producent Tomáš Kympl se narodil v roce 1975 v Praze. V letech 1989 až 2001 studoval Pražskou konzervatoř a Hudební akademii - obory bicí, klavír a skladba. Rozsah jeho autorské činnosti sahá od vážné hudby, hudby duchovní, přes populární hudbu, šansony, muzikál až k hudbě filmové.

Mezi tuzemské a zahraniční hvězdy klasické i populární hudby, kteří interpretují skladby Tomáše Kympla, patří: Peter Dvorský, Jana Sibera, Jiří Suchý, Petr Janda, Michael Kocáb, Helena Vondráčková, Jiří Korn, Hana Zagorová, Josef Laufer, Jitka Zelenková, Kamil Střihavka, Radka Fišarová, Daniel Landa, Ladislav Křížek, Petr Kolář, Natalie Kocábová, Bohuš Matuš, David Kraus, Honza Jareš, Jaroslav Satoranský, Josef Dvořák, Jiří Lábus, Jan Hrušínský a mnoho dalších umělců.