Smrt si vybrala hned dvě z československých osobností: Ladislava Štaidla a Andreje Hryce
Zdroj: herminapress

Smrt si vybrala hned dvě z československých osobností: Ladislava Štaidla a Andreje Hryce

Vytvořeno dne 31.01.2021

Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, napsal kdysi krásnou píseň Ladislav Štaidl. V neděli 31.ledna 2021 však nebe svítalo zatažené pomyslným černým flórem. Autor této písně zemřel v tento den v ranních hodinách. Ne dosti na tom. Na Slovensku zemřel herec Andrej Hryc.  Obě osobnosti byli jistě československými uměleckými osobnostmi a vzpomínat na ně boudou v obou zemích se stejným zármutkem.

Ladislav Štaidl (+75) byl od 7.ledna 2021 hospitalizován v nemocnici, kde byl umístěn na oddělení ARO. Jeho vážnému stavu nepomohly ani v minulosti prodělané onkologické problémy. Ladislav Štaidl byl společně s bratrem Jiřím Štaidlem (+30) a Karlem Svobodou (+69) úzce spjat s písněmi Karla Gotta (+80). Hlavně pak v 60. 70. a 80. letech. Spolupráce obou bratrů Štaidlových s Karlem Gottem započala v roce 1963, kdy se seznámili v divadle Semafor. O dva roky později zakládají Divadlo Apollo, kdy k nim přibyla čtvrtá významná osobnost Karel Svoboda.

Celá tato čtveřice byla ve své době jediná, která se prosadila i na západě nejen tehdy československých hranic, ale i v USA, nebo v Kanadě. Ladislav Štaidl složil kolem dvou set písní a ústředních písní k osmdesáti televizním a celovečerním filmům. Z nejznámějších písní si připomeňme alespoň Kávu si osladím, Mží ti do vlasů, Trezor, Ráno jedu dál (Josef Laufer). Z filmové a televizní tvorby to pak jsou příkladně Hra o královnu, Hvězda padá vzhůru, Mladý muž a bílá velryba nebo seriály Chlapci a chlapi, Malý pitaval z velkého města, Bambinot a samozřejmě nemohou chybět Zkoušky z dospělosti.

Ladislav Štaidl se narodil 10.března 1945 ve Stříbrné Skalici. Oženil v roce 1974 s právničkou Annou. Z tohoto manželství má syny Jiřího a Jana a dceru Karolínu. Se zpěvačkou Ivetou Bartošovou (+48) pak syna Artura. 

Dnes v noci zemřel slovenský herec, producent a podnikatel Andrej Hryc, který poslední rok bojoval s nevyléčitelnou formou leukémie. Bylo mu 71 let. O hercově skonu informovala na sociální síti jeho dcera Wanda.

„Dnes v 3:13 mě opustil nejdůležitější muž mého života... poslední hodiny toho jeho jsem ho pevně  držela za ruku, poslední slova, která jsem mu řekla, jsou ′′ miluji tě ′′ a poslední slova, které řekl on, zněla ′′ taky tě moc miluju ".... sbohem táto, díky za všechno, nic nebude jako dřív,“ uvedla zarmoucená Wanda Adamik Hrycova.

Čeští diváci si Andreje Hryce pamatují například z filmu Bathory, Černí baroni, Příběh Kmotra, Habermannův mlýn, Čiara či Ulice a řady dalších.