Swingař Jan Smigmator a jeho první láska: Než se o ní dozvěděl, trvalo to několik let!
Zdroj: herminapress

Swingař Jan Smigmator a jeho první láska: Než se o ní dozvěděl, trvalo to několik let!

Vytvořeno dne 05.05.2021

Na první lásku se většinou nezapomíná. Stejně to tak má i swingový a jazzový zpěvák Jan Smigmator. Až po letech ale se dozvěděl, že jeho vřelé city byly opětovány, akorát si to s jeho první láskou tenkrát neřekli.

Moje první láska byla spolužačka na základní škole. Byl jsem do ní hodně zamilovaný, ona do mne, ale nikdy jsme si to neřekli. Až postupem let jsme se z toho vypsali v dopisech. A když jsem nastoupil v 15 letech na konzervatoř a vždycky se vracel z Prahy domů na Vysočinu, těšil jsem se i na její dopisy. Udržovali jsme nádherný kamarádský vztah, kde jsme si vyříkali, jak jsme do sebe byli zamilovaní, ale nikdy to nebylo vysloveno,“ usmíval se Jan Smigmator při vzpomínce, kterou vyvolalo jeho vystoupení na Prvomájovém koncertě v pražském hotelu Don Giovanni.

„Musím říci, že v dnešní době je každé vystoupení velmi vzácné. I když vystupujeme pouze online, představuji si na druhé straně ty tisícovky lidí, které na nás sledují. Ale popravdě, všechny tyto streamové koncerty bych vyměnil za jeden živý koncert někde v malinkém klubu. Potřebuji kontakt, potřebuji, aby se energie, kterou vysílám do hlediště, vracela zpátky. Od kamer se nevrátí nic,“ povzdechl si zpěvák, kterému vyšlo vloni album Murphyho zákon.

„Název je výstižný, protože Murphyho zákony vládnou všude. Trošku se toho bojím, aby to nebylo prokletí, protože album vyšlo den po podzimním lockdownu, po celé republice bylo naskladněno, ale nikdo si ho nemohl koupit. Je to smutné, ale na druhou stranu, až se teď obchody otevřou, lidé budou nadšeně kupovat všechno a mé nové CD je nachystané na pultech,“ hledí optimisticky do budoucna Jan Smigmator.

Radost mu také dělá pořad Klub Evergreen, který společně s Dashou uvádí na rozhlasové Dvojce. „Letos slavíme 10 let v éteru. Odvysílali jsme na Dvojce už stovky hodin skvělé hudby a tisíce písniček. Troufám si říct, že se neopakujeme. Stále pouštíme nové věci a bádáme. Používám to občas doma jako výmluvu, protože za muziku utrácím hrozné peníze. Teď jsem po dlouhé době zprovoznil gramofon, takže k CD si přikoupím i vinyl. V tomhle jsem fakt magor. Kamarádka mi po návratu z emigrace věnovala sbírku vinylů a já k těm „třem metrům“ desek přikupuji další. Pak je vždy první sobotu v měsíci pouštíme v Klubu Evergreen. Opravdu otevřeme gramofon, vložíme desku, otřeme jí hadříčkem a položíme tu přenosku. Posluchači jsou nadšení, protože zaslechnout to něžné praskání vinylové desky. A to mne baví. Vždycky jsem chtěl mít pořad v rozhlase a Klub Evergreen je můj splněný sen.“

Společně s Dashou chystá Jan Smigmator album duetů, které vyjde k 10. výročí Klubu Evergreen na Dvojce a je v plánu také koncert s velkým orchestrem. Až to přijde, určitě se to posluchači a fanoušci jazzu a swingu včas dozví.