Úspěch houslisty Pavla Šporcla: Nominace na prestižní International Classical Music Awards
Zdroj: herminapress

Úspěch houslisty Pavla Šporcla: Nominace na prestižní International Classical Music Awards

Vytvořeno dne 22.11.2021

 

Houslista Pavel Šporcl slaví další velký úspěch. Jeho nové album Paganiniana po skvělých domácích i zahraničních kritikách bylo nominováno v kategorii sólových nástrojů v mezinárodní soutěži.

„Této nominace si moc vážím. Ocitl jsem se mezi skvělými sólisty, jako jsou Andrei Gavrilov, Jan Lisiecky, Lars Vogt a z kolegů Ilja Gringolts či Alina Ibragimova,“ řekl ke své nominaci Šporcl. Finalisté budou vyhlášeni 14. prosince, vítězové prestižních cen ICMA budou oznámeni 20. ledna 2022. Slavnostní předání cen a galakoncert se uskuteční ve Philharmonii v Lucemburku dne 21. dubna 2022. “I samotná nominace je velký úspěch. ICMA je velmi prestižní ocenění a já jsem rád, že moje album se dostalo mezi nejlepší. Jsem napjatý, jak to celé dopadne,“ dodal s úsměvem houslista.

Ceny ICMA, jedno z nejprestižnějších ocenění v oblasti klasické hudby, byly udělené poprvé v roce 2011. Porota se skládá z hudebních kritiků časopisů Andante, Crescendo, Fono Forum, Gramofon, Kultura, Musica, Musik & Theater, Opera, Pizzicato, Rondo Classic, Scherzo, spolu s rozhlasovými stanicemi MDR Kultur, Orpheus Radio, Radio 100,7, Mezinárodním hudebním a mediálním centrem, serverem Resmusica.com a rádiem Classic.

Pavel Šporcl vydal v říjnu 2021 celosvětově nové album Paganiniana. Po několika nosičích mimo oblast klasické hudby se tímto albem vrátil do niternějších hudebních sfér a repertoáru, který je mu nejbližší. Na desku Paganiniana, kterou natočil pro světový label Hänssler Classic, si vybral skladby, které patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru, např. Paganiniho Capriccio č. 24, Ernstovu Poslední růži, či Schnittkeho skladbu A Paganinini. I proto má album podtitul „Mount Everest houslového repertoáru“.  Jeho nedílnou součástí jsou i kompozice českých houslistů – ve světové premiéře Caprice D dur Josefa Slavíka, Kadence Jana Kubelíka ke Koncertu č. 1 N. Paganiniho nebo Šporclovy variace na píseň Kde domov můj.