V hlavní soutěži na festivalu v San Sebastianu se představil životopisný snímek Il Boemo
Zdroj: Se svolením produkce filmu Il Boemo

V hlavní soutěži na festivalu v San Sebastianu se představil životopisný snímek Il Boemo

Vytvořeno dne 20.09.2022

V hlavní soutěži se na festivalu v San Sebastianu představil životopisný snímek Il Boemo. Film, jenž bude Českou republiku zastupovat na Oscarech za rok 2022, tak zhlédli ve světové premiéře první diváci, kteří ho na závěr ocenili bouřlivým potleskem. Výpravný historický film režiséra Petra Václava popisuje osudy Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele 18. století, touto první veřejnou projekcí oficiálně vstoupil do hlavní soutěže o Zlatou mušli.

Procházkou po červeném festivalovém koberci, která bezprostředně předcházela slavnostní projekci, film doprovodila početná delegace tvůrců, ve které nechyběli režisér Petr Václav, představitel titulní role Vojtěch Dyk, italské herečky Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlady, dirigent Václav Luks a producent Jan Macola.

„Pro mě jako pro muzikanta bylo úžasné náš film nejenom konečně vidět, ale i slyšet v sále, který běžně funguje jako koncertní síň a má proto dokonalou akustiku. Co Václav Luks se zpěváky a jeho orchestrem dokázali, je neuvěřitelné,“ uvedl Vojtěch Dyk, představitel Josefa Myslivečka.

Kromě soutěže na festivalu v San Sebastianu se na podzim bude Il Boemo ucházet také o užší nominaci výročních cen Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film, kam ho jako českého reprezentanta vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). 

Českým divákům se Il Boemo představí už 20. října. Souběžně s uvedením do českých kin se v nově zrekonstruovaném barokním Clam-Gallasově paláci v Praze otevírá i výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Návštěvníkům představí život a tvorbu tohoto hudebního génia. Nabídne k poslechu a zhlédnutí několik filmových árií v provedení světových operních hvězd a také kostýmy z filmu. Vernisáž bude spojena s křtem knihy Josef Mysliveček od muzikologa Daniela E. Freemana, jenž se jako odborný poradce podílel i na vzniku filmu.

Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci společností Mimesis Film, Dugong Films, České televize – TPS K. Ondřejkové, sentimentalfilmu, Libora Winklera a postprodukčního studia Magic Lab. Jeho vznik podpořily Státní fond kinematografie, Prague Film Fund, Plzeňský kraj, Jihomoravský nadační filmový fond, Slovenský audiovizuální fond a Filmová nadace. Film získal záštitu ministra kultury, stejně jako primátora a radní pro kulturu hlavního města Prahy.

Se svým rozpočtem 138 milionů Kč je Il Boemo jedním z nejnákladnějších domácích filmů.