Víte, co je snooker? Ne? Ale o kulečníku jste jistě již slyšeli
Zdroj: herminapress

Víte, co je snooker? Ne? Ale o kulečníku jste jistě již slyšeli

Vytvořeno dne 11.08.2020

 

„Blbej jak tágo od kulečníku.“ Tak s touhle větou se setkal mnohý z nás. Proč toto rčení vzniklo těžko doložit, ale faktem je, že borci, kteří momentálně v anglickém Sheffieldu hrají snooker o světové prvenství to s tágem umí jak málokdo. (Na konci článku vám prozradíme jak je to s oním rčení skoro doopravdy.

Snooker to má s popularitou, na rozdíl od hokeje, či fotbalu poněkud těžší, ale garantuji vám, že když se na tenhle sport budete chvíli dívat, (momentálně na Eurosportu) zjistíte, že to je nervy drásající podívaná a sem tam byste jednotlivé aktéry již zmíněným tágem nejraději přetáhli, jak blbě to hrají. Samozřejmě se stačí za stůl osobně postavit a velice rychle se řečeným aktérům hluboce omluvíte, když zjistíte, jaké jste vlastně nemehlo a to vaše (blbé) tágo vás vůbec neposlouchá

Co je vlastně Snooker a jak se to hraje?

Snooker se hraje na stole o rozměrech 1,83 na 3,66 metru s patnácti červenými a jednou žlutou, zelenou, hnědou, modrou, růžovou, černou a bílou koulí. Proti sobě hrají vždy pouze dva soupeři. Zápas se hraje do doby, než některý z hráčů vyhraje smluvený počet partií – tzv. framů (anglicky frame). Hráči hrají (šťouchají) tágem jen do bílé koule a mají za úkol potopit, tedy dostat do kapsy nějakou z koulí barevných. Ty jsou dle barvy obodovány body 1  - 7. Frame končí, když hráč potopí poslední barevnou kouli a na stole zbývá již jen koule bílá. (Podrobněji o pravidlech příkladně na Wikipedii).

Momentálně je tedy rozehrán mistrovství světa ve snookru – Betfred World Championship 2020 a sledovat ho můžete na Eurosportu. V semifinále jsou až na dva kvalifikanty Kurta Maflina a Anthony McGilla jedna osobnost vedle druhé. Mark Selby bojuje s Neil Robertsonem, Judd Trump (obhajující světový titul z roku 2019) proti Kyrenu Wilsonovi. A konečně poslední dvojice Mark Williams a (božský) Ronnie O´Sullivan.

Finále je naplánované na 16. srpna 2020 a pořadatelé dělají vše proto, aby se alespoň ono mohlo hrát za účasti diváků. Doposud se všechny zápasy odehrávají před prázdným hledištěm. Karanténa dopadla i na toto sportovní odvětví

Nu a jak je to s tím pořekadlem o blbém tágu? Tak prý za všechny chyby, které se hráči na stole stanou, může to (blbé) tágo. Nikdy hráč sám. Je-li to pravda, těžko říct. Zeptáme se na to nějakého odborníka. Ale o tom až příště.