Z komika v Partičce uznávaný režisér! Macbeth Ondřeje Sokola měl premiéru
Zdroj: herminapress

Z komika v Partičce uznávaný režisér! Macbeth Ondřeje Sokola měl premiéru

Vytvořeno dne 22.03.2022

 

K divadelní klasice sáhl v jarní části sezóny Činoherní klub. V pondělí 21. března uvedl Macbetha Williama Shakespeara. V osobité režii Ondřeje Sokola se v hlavní roli představil Martin Finger. Premiéra je zcela neplánovaně zasazena do doby, ve které získává až mrazivou aktuálnost.

"Proč mlčíme, když důvod mluvit máme?" Tragédie o tom, kam až nás může dovést touha po moci."

Po těžce zaslouženém vítězství se Macbethovi zjeví čarodějnice a předpovědí mu, že brzo bude král. Současného krále má však s lady Macbeth zanedlouho uvítat na svém hradě…

Má počkat na příležitost, nebo je to příležitost, na kterou čeká? Kam až nás může dovést ctižádost a touha po moci? Lze smýt z rukou krev? Odkud se v člověku bere zlo a kde v něm přesně žije?

Shakespeare a Činoherní klub zdánlivě nejdou moc dohromady. RežiséOndřej Sokol má pocit, že nyní nazrál čas, aby k tomu setkání došlo. “Michail Čechov, kterého obdivuji, kdysi psal, že k Shakespaerovi je potřeba přistupovat odvážně, škrtat, a dokonce měnit pořadí scén. Myslím si, že jsme měli hodně velkou odvahu. Až jsem si někdy říkal, že je to na hranici destrukce toho textu. Ale přistupovali jsme k tomu s takovou pokorou, že jsem přesvědčen, že to ten text přežil. A skutečně jsme ho ořezali na jakousi kvintesenci. A náš nejodvážnější zásah? Z té stvůry jsme udělali kolektivní bytost. Macbeth s Lady Macbeth na to nejsou sami; krev je na rukou daleko víc lidí. V tom je to moderní zlo myslím si jiné – je kolektivnější. A to je to, co jsme se v té inscenaci pokusili udělat. Ta saň má daleko víc hlav a svoje ruce mají v krvi namočené další lidi, kteří jsou zodpovědní za to, co se děje. To je nejzásadnější výklad v našem Macbethovi.”

V dalších rolích diváci uvidí Lucii Žáčkovou, Zbyňka Frice, Marka Taclíka, Kryštofa BartošeBořka Slezáčka, Dalibora Gondíka, Viktora Zavadila, Vasila Fridricha, Martu Dancingerovou a další.