Žbirka získal posmrtně čtyři Anděly a šokovaného Svěráka uvedl do Síně slávy prezident republiky Petr Pavel
Zdroj: herminapress

Žbirka získal posmrtně čtyři Anděly a šokovaného Svěráka uvedl do Síně slávy prezident republiky Petr Pavel

Vytvořeno dne 16.04.2023

Velké překvapení čekalo na Zdeňka Svěráka ve chvíli, kdy byl pozván na jeviště, aby byl uveden do Síně slávy. Uvést ho mezi českou hudební elitu přišel host nanejvýš vzácný a to prezident republiky Petr Pavel.

„Tak proto mi nikdo nechtěl říct, kdo mi to bude předávat. Moc děkuji, že jsem se dostal do Síně slávy a že mi tu cenu předal zrovna prezident Petr Pavel,“ okomentoval dojatý Zdeněk Svěrák překvapivou situaci

Ani pan prezident nezůstal s oslavnou řečí stranou: „Já si toho člověka nesmírně vážím. Je to člověk, který mne mnohokrát poučil a pobavil. Jsem opravdu rád, že tu cenu mohu dnes předat Zdeňkovi Svěrákovi.“ Samotný přenos se pak o nějakou dobu prodloužil, jelikož následoval několikaminutový potlesk.

Slovenský zpěvák Miro Žbirka, který zemřel 10.listopadi 2021, obdržel při předávání Cen Anděl 2022 hned čtyři sošky. A to v kategoriích Skladba, Album roku, Sólový interpret a Slovenské album. Sošky Andělů si převzala vdova Kateřina a syn David, když cenu za Sólový zpěv spolupřebírala i dlouholetá Žbirkova spolupracovnice Martha. „S Mekym jsem zpívala 20 let písničku „Co bolí, to přebolí. Dodneška mě to nepřebolelo, ale důležité je, že Meky si vždy přál, aby přežily jeho songy a to se děje,“ pronesla Martha děkovnou řeč na jevišti.

O módě na Andělech jsme již psali ve včerejším článku, ale nějak nám z hodnocení vypadla Rozálie Havelková, jinak dcera zpěváka a kapelníka Ondřeje Havelky. Ta pojala svůj outfit opravdu originálně, když se dostavila v něčem, co připomíná „body“ s krajkovou nohavičkou a asi dvoumetrovým květinovým barevným „boa“. (Jestli v tom mém popisu Rozálie Havelkové najdete nějakou hloupost, tak se omlouvám, protože jsa redaktorem – mužem, tomu nerozumím a celé jsem si to našel na internetu. Je neděle, redaktorky mají volno a já sloužím. Konec hlášení z redakce). 

Moderátor dvaatřicátého ročníku předávání cen České hudební akademie Anděl 2022 herec Kryštof Bartoš měl docela fičák, v souvislosti s dodržením časového harmonogramu přenosu, a tak byla bez zbytečných prodlev vyhlašována jedna cena za druhou.     

Skupina roku byla vyhlášena Vypsaná fiXa, Sólová interpretka pak zpěvačka Lenny. Objev: Calin, Videoklip: Lazer Viking, Alternativa a elektronika: Kalle, Folk: Robert Křesťan – Druhá tráva, Jazz: Štěpánka Balcarová, Klasika: SOČR, Rap: 58G, Rock: Insania.