Bolestné vzpomínky slavných kolegů na zesnulého Abrháma: Dáme si tu zmrzlinu spolu až TAM, vzkázala Havlová
Zdroj: herminapress

Bolestné vzpomínky slavných kolegů na zesnulého Abrháma: Dáme si tu zmrzlinu spolu až TAM, vzkázala Havlová

Vytvořeno dne 19.05.2022

 

Nečekaná a velmi smutná zpráva v pondělí zaplavila Česko. Především pak hereckou branži. Navždy ji opustil jeden z nejlepších českých herců Josef Abrhám (†82). Mnoho jeho kolegů jen těžko nacházejí slova, kterými by vyjádřili svou lítost. Dojemné vzkazy mu do nebes poslala například herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová, režisér Jiří Strach, Hana Zagorová, či manželka Jiřího Menzela Olga Menzelová.

Dagmar Havlová s Josefem Abrhámem hrála nejen v mnoha známých filmech, ale i s jeho ženou Libuší Šafránkovou je pojilo dlouholeté blízké přátelství. Ve své vzpomínce zmínila i jejich jediného syna Josefa mladšího. „Včerejší zatmění měsíce a sluneční bouře přinesla smutnou zprávu. Téměř do roka za svou ženou odešel i tento noblesní, vzdělaný člověk, kolegiální herecký partner, a především velký herec moderního intimního stylu. Odešel kamarád Josef Abrhám. Upřímnou soustrast Jozífkovi, který tatínka dochoval, Mirce i celé truchlící pečující rodině. Milý Pepo, tu zmrzlinu si dáme spolu až TAM. Bůh s Tebou. Modlím se,“ napsala zdrcená Havlová.

Josef Abrhám se divákům na filmovém plátně naposledy představil coby svatý Josef v pohádce Anděl Páně 2 z roku 2016. Její režisér Jiří Strach tehdy ještě netušil, že to bude jejich poslední spolupráce. „Kdybych to býval věděl, že pan Abrhám je v Anděl Páně 2 naposled před filmovou kamerou… Být tím režisérem, který stojí u konce takové hvězdné herecké kariéry, vůbec není příjemný pocit. Byl bych raději, kdyby pak natočil ještě dalších deset, dvacet filmů! Ale síly už nebylo a Pánaboha nelze odehrát… A tak má nebe dnes o jednoho svatého Josefa navíc. Nad hlavou už nemá křídou namalované parohy, ale korunu herecké i lidské slávy. A milovanou Popelku opět u sebe,“ vyjádřil se režisér vánoční pohádky. Velkou bolest v srdci má také zpěvačka Hana Zagorová. „Krásná vzpomínka na Trhák. Je mi to ukrutně líto. Hanka,“ napsala a poslala mu do nebe srdce. Zároveň přidala jejich společnou fotografii z muzikálu Trhák.

Milou vzpomínku Abrhámovi věnovala také Olga Menzelová. „Pepa Abrhám…už je taky v jiném světě. A svět se točí a život plyne dál... Je mi to líto.“ A nezapomněla ani na svého zesnulého muže Jiřího Menzela, jenž byl s Abrhámem velký kamarád. „Ti dva se měli moc rádi: „Pepa Abrhám není jen skvělý herec, ale i můj dlouholetý kamarád. Je jedním z mála herců, kteří mají v sobě vrozenou noblesu, což se vyskytuje v naší zemi málokdy. Jsem rád, že jsem ho potkal a mohl s ním pracovat jak v divadle, tak i ve filmu!“ řekl Jirka,“ připomněla Menzelová na sociální síti. Jejich přátelství bylo velmi blízké, chodili spolu nejen do divadla, ale jezdili společně také na hory a dělali spolu různé lotroviny.