Tomáše Töpfera byste v jeho životní roli nepoznali. Film Muž, který stál v cestě, je dotočen
Zdroj: Se svolením Bio Illusion

Tomáše Töpfera byste v jeho životní roli nepoznali. Film Muž, který stál v cestě, je dotočen

Vytvořeno dne 22.08.2022

Režisér Petr Nikolaev dotočil před několika týdny snímek Muž, který stál v cestě, jež zachycuje dramatické události 21. srpna 1968 v Československu. V hlavní roli lékaře a politika Františka Kriegela, hrdiny Pražského jara, který se jako jediný vzepřel Brežněvovi a nepodepsal takzvaný Moskevský protokol, se představí Tomáš Töpfer. Historické drama bude mít premiéru na jaře 2023.

Herec Tomáš Töpfer mluví o postavě Františka Kriegela ve filmu Muž, který stál v cestě, jako o své životní roli. „Téma tohoto filmu je obrovské. Je velmi potřebné, aby se o něm vědělo. Každý by měl znát, co znamenal rok 1968 v historii Československa. A poznat i příběh Františka Kriegela, který je jednak důležitým připomenutím pro pamětníky, ale zároveň novým sdělením pro současnou mladou generaci. Zvláště v této době,“ osvětlil jednasedmdesátiletý herec.

Roli manželky hlavního hrdiny Rivy Kriegelové si zahrála slovenská herečka Zuzana Mauréry, Alois Švehlík ztvárnil prezidenta Ludvíka Svobodu, Jiří Ployhar premiéra Oldřicha Černíka, Přemysl Bureš politika Josefa Smrkovského, slovenský herec Daniel Heriban se zhostil role Alexandra Dubčeka a Adrian Jastraban se ujal postavy dlouholetého přítele Františka Kriegela, nastupujícího ctižádostivého komunisty Gustáva Husáka, který se následně dostane do čela KSČ a postaví se proti Krieglovi.

Režisér Petr Nikolaev, který má za sebou úspěšné filmy jako Lidice, Báječná léta pod psa, Kousek nebe, …a bude hůř nebo Příběh kmotra, vnímá téma snímku velmi intenzivně. „Film popisuje historické drama, kdy jsou naděje a sny jednoho malého státu rozdrceny agresivní velmocí. Poselství snímku je navíc krutě aktualizováno chováním Putinovského Kremlu na Ukrajině. Každý divák tak dostane díky hlavnímu hrdinovi filmu Františku Kriegelovi lekci osobní odvahy,“ dodal režisér.

Ambiciózní projekt producentské společnosti Bio Illusion se začal natáčet v listopadu 2021 na Ukrajině, v Buči nedaleko Kyjeva, pokračoval natáčením v Čechách, a poslední záběry byly dotočeny v červnu 2022 v polské Varšavě. Tam vznikaly scény odehrávající se v Kremlu.

Téma filmu: V noci 21. srpna 1968 byl František Kriegel společně s čelními představiteli komunistické strany Československa, generálním tajemníkem ÚV KSČ Alexanderem Dubčekem, předsedou vlády Oldřichem Černíkem, předsedou Národního shromáždění Josefem Smrkovským a poslanci České národní rady Josefem Špačkem a Bohumilem Šimonem zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se dokázal v moskevském zajetí i pod hrozbou likvidace postavit Leonidu Iljiči Brežněvovi, a nepodepsal Moskevský protokol, znamenající souhlas s okupací Československa v roce 1968. František Kriegel, jehož osudu je film věnován, byl jedním ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří na podzim 1968 hlasovali proti přijetí smlouvy o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na území ČSSR. Po roce 1968 byl pronásledován a později byl signatářem Charty 77. Dobové drama poukazuje na zrůdnost invaze vojsk i komunistického režimu.

 

 

 

Default User Image
Jiří Diviš, 25.08.2022 13:08
O tomhle filmu jsem už slyšel,, ..že ho producent Bio Ilusion ukradl I. Fílovi, respektive scénář a začal točit film, ještě před rozhodnutím soudu....Všichni ostatní herci, mimo Topfera, z filmu odstoupili, Topfer jediný zůstal a točil s novým režisérem...zajímavé...
Default User Image
BH, 12.09.2022 20:02
Zajímavé je tvé tvrzení, že se dá ukradnout nenatočený film. Tohle není „autorský film“, ale scénář napsaný na objednávku. Miloslav Šmídmajer jako producent přišel s námětem, podle něhož Ivan Fíla napsal scénář a poskytl práva na jeho zfilmování. Původně sice uzavřeli smlouvu, podle které měl být Fíla také režisérem filmu, od té však producent později odstoupil, což je ve filmovém průmyslu běžná věc – nikde není psáno, že scenáristé mají shůry dané „právo“ své scenáře také režírovat. Což bude také důvod, proč producent soud s Fílou vyhrál.