Daniel Hůlka s dcerou na jednom jevišti. Svého Kecala zpíval s nachlazením, ulehla i „Mařenka“ Tereza Mátlová
Zdroj: herminapress

Daniel Hůlka s dcerou na jednom jevišti. Svého Kecala zpíval s nachlazením, ulehla i „Mařenka“ Tereza Mátlová

Vytvořeno dne 07.03.2024

Tak důležitý den, jako je premiéra opery Prodané nevěsty, pokazila Danielovi Hůlkovi nemoc. Jako zkušený operní pěvec se ale pochlapil a roli Kecala odzpíval. Také nemohl nechat na jevišti samotnou svoji dceru Rozárku.

„Nebyl jsem nemocný ani nepamatuji a sedlo to na mne zrovna v tento důležitý den, na který jsem se tolik těšil. Mám chycené průdušky, kašlu, mám rýmu a opravdu jsem v noci přemýšlel, jestli zazpívám nebo ne. Zachránil mě můj profesor operního zpěvu Vlado Chmelo. U něj jsem se v klidu rozezpíval, zjistili jsme, že všechno je nemocné, ale hlasivky jsou v pořádku. Tak jsem si premiéru dnes užil.  Představení krásně klapalo, až jsem zapomněl, že mi je blbě. Když jsem zpíval, bylo to dobré, prokašlal jsem jen pauzy. Jsem nadšený,“ vyprávěl Daniel Hůlka po premiéře Prodané nevěsty v Pražském Hlaholu.

 Dlužno dodat, že doma marodí také hybná síla projektu Opera lidem Barbora Hůlková, kvůli nemoci premiéru neodzpívala ani představitelka Mařenky Tereza Mátlová. Tu skvěle zastoupila Bronislava Smržová.  

Mezi účinkujícími se objevila i Danova dcera Rozárka a jako zkušená herečka má za sebou už několik rozhovorů, na které nezapomíná. „S tátou se mi hraje dobře. Teď jsem si vzpomněla na rozhovor k premiéře Robinsona, když jsem byla ještě malá a tam byl okamžik, kdy se tam mluvilo o nás dvou, to znamená, že táta mluvil o mně a já o tátovi. To se mi líbilo. A jako malá jsme chodila na děkovačky,“ uvedla Rozárka Hůlková.  „Ale to jsi byla ještě úplně maličká,“ dodal otec Hůlka. „Já jsem velmi pyšný táta. Rozárka netrpí trémou, nebojí se a Prodaná nevěsta je už třetí představení, ve kterém vystupuje. A pozor. Vůbec jsem jí k tomu nijak nenutil. Ona sama chtěla na jeviště, sama si to vyprosila.“

Daniel Hůlka také prozradil svoje plány do budoucna. Jsou opět spojené s operou. „Vysnil jsem si operní triptych. Rusalku, Prodanou nevěstu už hrajeme a jako třetí mě láká Liška Bystrouška.  Myslím ale, že Vlado Chmelo je teď tak vyčerpaný z Prodanky, že Bystrouška je ve snách. Já ho však přesvědčím,“ usmíval se Daniel Hůlka a na všetečnou otázku malé Rozárky, kdy to bude, odpověděl: „Za rok,“ slíbil dceři Daniel Hůlka.  

Divadelní představení opery Prodaná nevěsta je součástí projektu Opera lidem v rámci Českého pěveckého institutu. Opera lidem uvádí v tomto roce Prodanou nevěstu nejen v Pražském Hlaholu, ale rovněž na vybraných letních scénách ve spolupráci s projektem Kultura pod hvězdami.

Roli Mařenky zpívá Tereza Mátlová nebo Bronislava Smržová, Jeníka zpívá Peter Berger/Martin Šrejma/Peter Malý. Roli Kecala zpívá Daniel Hůlka. Mařenčina otce Krušinu ztvárnil Vladimír Chmelo, který se kromě toho ujal režie a spolu s Ahmadem Hedarem rovněž hudebního nastudování. Autorem kostýmů je Roman Šolc a Jurij Kolva stojí za choreografií dětských akrobatických čísel.

Během premiéry Prodané nevěsty od Opera lidem vystoupil Zpěvácký spolek Hlahol, který spolu se sólisty zazpíval úvodní a závěrečný sbor.  

Video soubor

Zdroj: Aplausin.cz

Opera lidem
  • Nezávislý projekt, který vznikl v roce 2022 v rámci Českého pěveckého institutu Vladimíra Chmela.
  • Jeho hlavním cílem je přinášet kvalitní českou operu blíže běžnému divákovi a navrátit jí její někdejší lidovou oblibu.
  • V prosinci 2022 zahájila Opera lidem svoji činnost velkolepým galakoncertem „Od opery k muzikálu“ v Divadle Hybernia.
  • V březnu 2023 uvedla komorní představení Dvořákovy Rusalky s multimediálními projekcemi tamtéž.
  • V roce 2023 se uskutečnilo dvanáct představení Rusalky na různých místech po celé ČR. Rusalku vidělo více než 5000 diváků.
Pražský Hlahol
  • Ve Spolkovém domě Hlahol uvádí Opera lidem v roce 2024 komorní inscenace oper Rusalka a Prodaná nevěsta
  •  Spolkový dům Hlahol na Masarykově nábřeží je chráněnou historickou památkou a jednou z mála stylově jednotných secesních staveb u nás
  •  Budova byla postavena pro Zpěvácký spolek Hlahol mezi lety 1903–1905. Jejím architektem byl Josef Fanta, který pracoval bez nároku na honorář
  •  Mottem Hlaholu je „Zpěvem srdci, srdcem k vlasti“. Toto heslo si návštěvníci Hlaholu můžou přečíst hned několikrát: na čelní fasádě, v koncertním sále a rovněž na praporu Zpěváckého spolku Hlahol, jehož autorem je Josef Mánes a který je k vidění v místním muzeu
  •  Uvnitř Hlaholu se nachází secesní koncertní sál s prosklenou sedlovou střechou, krásnými lustry, bustami sbormistrů Zpěváckého spolku a posledním velkým dílem Alfonse Muchy, lunetou s názvem Česká píseň
  •  Představení od Opera lidem uvádíme v Hlaholu netradičním způsobem – místa nejsou číslována a účinkující se ocitají v těsné blízkosti diváků. Kapacita koncertního sálu je 250 diváků.
  •  Jedním ze sbormistrů Zpěváckého spolku Hlahol byl v minulosti rovněž Bedřich Smetana, autor Prodané nevěsty. Zpěvácký spolek Hlahol (zal. 1861) se účastnil významných akcí doby Národního obrození – např. pohřbu Václava Hanky na Vyšehradě nebo pokládání základního kamene Národního divadla (v místním muzeu je k vidění kladívko a lopatka)
  •  Během premiéry Prodané nevěsty od Opera lidem vystoupí Zpěvácký spolek Hlahol, který spolu se sólisty zazpívá úvodní a závěrečný sbor