Dana Hůlku čeká velká výzva: Dlouho jsem se nesetkal s rolí, do které jsem se tak zažral!
Zdroj: herminapress

Dana Hůlku čeká velká výzva: Dlouho jsem se nesetkal s rolí, do které jsem se tak zažral!

Vytvořeno dne 15.02.2024

Projekt Opera lidem uvede nové nastudování Prodané nevěsty - nejslavnější opery Bedřicha Smetany, které bude mít premiéru 6. března 2024 v netradičním prostředí Pražského Hlaholu. Nejvýraznější role dohazovače Kecala se před diváky vůbec poprvé zhostí Daniel Hůlka, který v Prodané nevěstě vystupuje bez alternace.

„S mým pedagogem a přítelem Vladem Chmelem jsme na mé roli Kecala hodně pracovali. Ze začátku jsem byl z toho až nešťastný, protože Kecal je opravdu strašně ukecaný. Ale pak zjistíte, že je v tom určitý systém a krásně se mi to zpívá. Smetana byl genius. Dlouho jsem se nepotkal s rolí, do které jsem se tak zažral,“ uvedl Daniel Hůlka. „Pro Rusalku a Prodanou nevěstu  jsem našli nový prostor. Je to Pražský Hlahol, kde působil Smetana i Dvořák, a to je přesně prostor, kam se naše projekty krásně hodí.  To místo dobře znám, když jsem chodil na konzervatoř, zpíval jsem tady. A nemohu ani uvěřit, že se sem po tolika letech vracím.“

Zpěvák, známý především z muzikálů, vystudoval operní zpěv a v roce 2020 oznámil veřejnosti návrat k opeře. Tehdy se poprvé představil v roli Vodníka ve Dvořákově Rusalce v inscenaci Severočeského divadla a krátce nato spoluzaložil projekt Opera lidem, který Rusalku uvedl v roce 2023.

„Vždycky jsem říkal, že až mi bude padesát, tak se k opeře vrátím. Nejprve jsem musel k Vladovi docházet na hodiny zpěvu, protože zpěvem na mikrofon si odvyknete operní technice. No, a teď je mi 55 a operu zpívám. Z muzikálů vystupuji už jen v Draculovi a doufám, že to ještě dlouho vydrží. Vždyť po mém boku už se vystřídala třetí řada Adrian. Jsou pořád mladší a mladší,“ usmíval se Dan Hůlka.  

Roli Mařenky v Prodané nevěstě ztvární Tereza Mátlová, která se v ní představila mimo jiné v loňském roce během turné po Japonsku s Janáčkovou filharmonií. Petera Bergera zná operní publikum jako Jeníka velmi dobře např. z inscenací Národního divadla, Národního divadla Brno, Národního divadla moravskoslezského nebo Státního divadla v Košicích.

Mařenčina otce Krušinu ztvární Vladimír Chmelo, který se kromě toho ujal režie a spolu s Ahmadem Hedarem rovněž hudebního nastudování. Autorem kostýmů je Roman Šolc a Jurij Kolva stojí za choreografií dětských akrobatických čísel. Opera lidem uvádí v tomto roce Prodanou nevěstu nejen v Pražském Hlaholu, ale rovněž na vybraných letních scénách ve spolupráci s projektem Kultura pod hvězdami.

Opera lidem
 • Nezávislý projekt, který vznikl v roce 2022 v rámci Českého pěveckého institutu Vladimíra Chmela.
 • Jeho hlavním cílem je přinášet kvalitní českou operu blíže běžnému divákovi a navrátit jí její někdejší lidovou oblibu.
 • V prosinci 2022 zahájila Opera lidem svoji činnost velkolepým galakoncertem „Od opery k muzikálu“ v Divadle Hybernia.
 • V březnu 2023 uvedla komorní představení Dvořákovy Rusalky s multimediálními projekcemi tamtéž.
 • V roce 2023 se uskutečnilo dvanáct představení Rusalky na různých místech po celé ČR. Rusalku vidělo více než 5000 diváků.
Pražský Hlahol
 • Ve Spolkovém domě Hlahol uvádí Opera lidem v roce 2024 komorní inscenace oper Rusalka a Prodaná nevěsta
 •  Spolkový dům Hlahol na Masarykově nábřeží je chráněnou historickou památkou a jednou z mála stylově jednotných secesních staveb u nás
 •  Budova byla postavena pro Zpěvácký spolek Hlahol mezi lety 1903–1905. Jejím architektem byl Josef Fanta, který pracoval bez nároku na honorář
 •  Mottem Hlaholu je „Zpěvem srdci, srdcem k vlasti“. Toto heslo si návštěvníci Hlaholu můžou přečíst hned několikrát: na čelní fasádě, v koncertním sále a rovněž na praporu Zpěváckého spolku Hlahol, jehož autorem je Josef Mánes a který je k vidění v místním muzeu
 •  Uvnitř Hlaholu se nachází secesní koncertní sál s prosklenou sedlovou střechou, krásnými lustry, bustami sbormistrů Zpěváckého spolku a posledním velkým dílem Alfonse Muchy, lunetou s názvem Česká píseň
 •  Představení od Opera lidem uvádíme v Hlaholu netradičním způsobem – místa nejsou číslována a účinkující se ocitají v těsné blízkosti diváků. Kapacita koncertního sálu je 250 diváků.
 •  Jedním ze sbormistrů Zpěváckého spolku Hlahol byl v minulosti rovněž Bedřich Smetana, autor Prodané nevěsty. Zpěvácký spolek Hlahol (zal. 1861) se účastnil významných akcí doby Národního obrození – např. pohřbu Václava Hanky na Vyšehradě nebo pokládání základního kamene Národního divadla (v místním muzeu je k vidění kladívko a lopatka)
 •  Během premiéry Prodané nevěsty od Opera lidem vystoupí Zpěvácký spolek Hlahol, který spolu se sólisty zazpívá úvodní a závěrečný sbor