Díky herectví sekl s alkoholem, pak přišel infarkt. 13. komnata herce Dušana Sitka
Zdroj: herminapress

Díky herectví sekl s alkoholem, pak přišel infarkt. 13. komnata herce Dušana Sitka

Vytvořeno dne 20.09.2023

Oblíbený herec a dabér Dušan Sitek trpěl v dětství kvůli závislosti svého otce na alkoholu. S tou později bojoval i on sám. Herectví mu pomohlo s pitím skoncovat a od milované práce ho neodradil ani prodělaný infarkt.

Dušan Sitek je oblíbený herec a dabér, známý především z celé řady televizních seriálů. Účinkuje na jevištích několika pražských divadlech. Do hlavního města se ovšem přestěhoval natrvalo až po padesátce, když opustil angažmá Městského divadla ve Zlíně, kde žil více než čtvrt století a ztvárnil desítky rolí.

Se svým bratrem a matkou vyrůstal po boku otce, který pil a alkoholu se nedokázal ubránit. Dušan i jeho bratr tím v dětství často trpěli. Dušanova matka se s manželem po několikaletém soužití rozvedla. Když byl otec už hodně nemocný s játry, matka se za něj znovu vdala a starala se o něj až do jeho konce.

Dušan byl v tu dobu na Hotelové škole v Mariánských lázních, kde se vyučil kuchařem. V hotelnictví nevydržel, přihlásil se na DAMU, vystudoval ji a stal se hercem. Před kamerou debutoval až po čtyřicítce, a to ve filmu Hanele režiséra Karla Kachyni. Sám pár let bojoval s alkoholem, ale herectví miluje natolik, že se pitím nenechal udolat. V roce 2010 se stal členem Divadla Pod Palmovkou, kde exceloval především v roli logopeda v legendární Králově řeči. S věkem přišly další role ve filmu a v televizi, například v seriálu Policie Modrava, ZOO, Rapl, Četníci z Luhačovic nebo Vyprávěj. Získal několik nominací na divadelní ceny.

V současnosti je vidět na několika nejen pražských scénách. Sám o sobě říká, že je workoholik. Už však poznal i odvrácenou stranu přílišného zaujetí pro hraní. Nedávno prodělal infarkt a ocitl se na JIP. Ani tato zkušenost ho však od milované profese neodradila.

13. komnatou Dušana Sitka provází Karolína Kočí 20. září.