Dolinová, Fialová a Lesák nezapomínají na seniory. Jak vzpomínají na své babičky a dědečky?
Zdroj: herminapress

Dolinová, Fialová a Lesák nezapomínají na seniory. Jak vzpomínají na své babičky a dědečky?

Vytvořeno dne 26.04.2022

Rezidence a Centrum RoSa v pražských Kobylisích slaví sedm let. Patronkou narozeninového společenského večera pro seniory byla herečka Vendula Fialová, večer moderovali Michaela Dolinová a Petr Lesák.

Herečka Divadla pod Palmovkou Vendula Fialová prozradila, že její babička strávila poslední roky svého života v podobném centru, kam za ní chodila a hrály spolu karty. Do RoSy chodí seniorům pravidelně číst. „Odmalička jsem trávila nejvíce času s dědečkem, který mě brával do divadla, odtud asi pramení má dnešní profese, hodně jsme si povídali, poslouchali desky Šimka a Grossmana. Číst seniorům jsem začala v rámci jednoho projektu v Olomouci. A s příchodem do Prahy přišla spolupráce s RoSou. Chodím tam moc ráda, náš kroužek je smysluplný ať už dojde pět seniorů nebo jeden. Víte, lidé často posílají peníze na různé nadace a tím také pomáhají, ale jsou případy, kdy nejdražší je právě váš čas věnovaný druhým a tady mám dobrý pocit, že si ten čas vzájemně užíváme. To je k nezaplacení,“ upřesňuje herečka.

Večer moderovali Michaela Dolinová a Petr Lesák, kteří se shodli, že mají ke svým prarodičům krásný vztah a vzpomínky. Jak prozradil Petr Lesák, jeho babičce bude letos 89 let, a přestože je stále aktivní naučila se přijmout pomoc: „Sice byla celý život samostatná jednotka, která si o pomoc velmi těžce říká, ale jakmile zjistila, že to pro ni dámy z pečovatelského domu dělají rády a skvěle, už se zbavila pocitu, že je někomu neprospěšná a na obtíž. Vím, že u starších lidí jsou právě tyhle pocity bohužel brzdou k tomu, aby si zbytek svého mládí užili. Tak jsem rád, že je překonala a užívá si pomoci ostatních,“ upřesňuje a Michaela Dolinová přidává svoji zkušenost s maminkou, se kterou si pomáhají navzájem: „Je stále činorodá a užívá si, že mi stále pomáhá. A je fakt, že já si úterky a pátky bez ní nedovedu doma představit. Ale běda, kdyby tam pro ni nebyla nachystaná práce. Žehlení, praní, zašívání. Dokonce i čalounické práce! To by nepřišla. Já naopak uvařím a ona si odnese vždy něco sebou. Hýčkám si pocit, že mi dává rady, že si stále připadám jako malá holka. To s nikým už nikdy nezažijete,“ uzavřela Michaela Dolinová.

Moderátoři odstartartovali dražbu obrazů a fotografií tří umělců - výtvarnice Arny Vazačové, výtvarníka Stanislava Vondrů a fotografa Filipa Fremunda. Zúčastnit se mohl každý, kdo chtěl získat zajímavé dílo, a navíc podpořit Centrum RoSa v jeho aktivitách.