Druhá tráva představuje první video k Andělem oceněnému albu
Zdroj: Archiv Druhá tráva

Druhá tráva představuje první video k Andělem oceněnému albu

Vytvořeno dne 20.12.2021

Robert Křesťan a Druhá tráva, kteří letos získali dvě sošky Anděla, přicházejí s prvním videem k oceňovanému albu Díl první. Klip ke skladbě Víš, co se říká, pojal režisér Tomáš Krejčí jako obrazovou báseň. Záběry z kamer doplnil rozhýbanými originálními grafikami bendžisty a výtvarníka Luboše Maliny

Jedním ze zadání, se kterým se musel na začátku spolupráce vypořádat, bylo přání kapely, aby se uvnitř těl muzikantů hýbaly grafiky, které vytvořil kapelník Luboš Malina. „Hodně mě oslovil verš skladby, kde se zpívá slovní spojení tělo metropole. Představil jsem si vybydlené americké město z Lynchových a Jarmuschových filmů, které jsem nakonec do matric vybouchal vším, co jsem v dílně našel. Starým kladivem, rašplí nebo šmirgly. Snažil jsem se docílit toho, aby moje strukturální grafika působila expresivně,“ vysvětluje Luboš Malina, který pak stejnou technikou obtiskl do matrice i hudební nástroje. Jeho grafiky nakonec v počítači rozpohybovala Linda Arbanová.  

 

Album Díl první, ze kterého je i autorská skladba Roberta Křesťana Víš, co se říká, kapela nahrávala pod dohledem britského producenta Eddieho Stevense, který je známý především spolupracemi s britskými tanečními kapelami. Díl první měl vyjít původně pod jiným názvem jako dvojalbum. Na jeden disk Druhá tráva plánovala zařadit vlastní skladby, na druhý coververze. Epidemie koronaviru a přerušené natáčení s britským producentem vše změnily. Navazující nahrávka tak vyjde až příští rok.  

Kapela Druhá tráva byla hned od svého vzniku řazena mezi špičku na české hudební scéně zejména díky výrazným textům, vytříbenou instrumentací a schopností propojit více stylů.