Eva Holubová - režisérka: Její Revizor už zítra na Letní scéně Vyšehrad
Zdroj: herminapress

Eva Holubová - režisérka: Její Revizor už zítra na Letní scéně Vyšehrad

Vytvořeno dne 18.08.2020

 

Ve středu 19. srpna 2020 uvede divadlo Studio DVA na své Letní scéně Vyšehrad premiéru brilantní satirické komedie Revizor. Stále aktuální dílo Nikolaje Vasilijeviče Gogola je režijním debutem Evy Holubové. Po boku Kryštofa Hádka, coby domnělého revizora přijíždějícího na inspekční návštěvu, se představí Bob Klepl, Zuzana Kronerová a mnoho dalších.

S myšlenkou vyzkoušet si divadelní režii si Eva Holubová pohrávala už dlouho. Volba titulu byla pak naprosto jednoznačná, pro obsah a poselství hry, které je stále aktuální. „V podstatě nepřišel jako první nápad režírovat. První nápad jsme měli s Bobem Kleplem zahrát si Gogolova Revizora! A pak jsme hledali režiséra, který se nebude snažit vylepšit Gogola, který se nebude bát inscenovat tu hru tak, jak ji zamýšlel, který ho bude ctít jako hlavní autoritu celého projektu,“ říká Holubová, která se tak kromě herečky (alternuje se v roli Anny Andrejevny) stala zároveň i režisérkou.

Nadčasovost díla dle Holubové, která se ujala i úprav textu, tkví ve velmi trefném vystižení lidských vlastností, povah a společenských situací a událostí. „A v tom, že člověk a lidstvo zůstávají stejní,“ dodává a glosuje zároveň: „Záměrem není vytvořit Gogolova Revizora podle Evy Holubové, ale vytvořit Revizora tak, jak a proč ho napsal Gogol.“

I v dnešní době je text hry zrcadlem nás samotných, zrcadlem, které se neposmívá, ale nutí ke smíchu, jako vytříbená anekdota, která uhodí hřebíček na hlavičku. A o tom, zdali se podařilo naplnit slova samotného Gogola: „Proboha, smějte se častěji, je to jediný spolehlivý lék na všechny nemoci,“ se mohou diváci přesvědčit až do 29. srpna na pražském Vyšehradě a od září pak v divadle Studio DVA na Václavském náměstí, kam se komedie stěhuje. V prodeji jsou vstupenky až do října 2020.

Osoby a obsazení:

Ivan Alexandrovič Chlestakov, úředník z Petěrburgu: Kryštof Hádek, Anton Antonovič Skvoznik – Dmuchanovskij, hejtman: Bohumil Klepl, Anna Andrejevna, jeho žena: Zuzana Kronerová / Eva Holubová, Marja Antonovna, jeho dcera: Sabina Remundová / Iva Pazderková, Osip, sluha Ivana Alexandroviče Chlestakova: Petr Pěknic, Luka Lukič Chlopov, školní inspektor: Radim Madeja, Ámos Fjodorovič – Ljapkin – Ťapkin, okresní soudce: Jiří Ployhar, Artěmij Filipovič Zemljanika, správce chudinského ústavu a nemocnice: Michal Slaný, Ivan Kuzmič Špekin, poštmistr: Václav Jílek, Petr Ivanovič Bobčinskij, statkář: Václav Liška, Petr Ivanovič Dobčinskij, statkář: Roman Štabrňák, Miška, číšnice: Klára Šalomounová, Děržimorda, policajt: Zdeněk Carda