Film o Janu Werichovi jde do kin. Proč se pohádal s Voskovcem? A došlo i na milenky
Zdroj: Václav Chochola / © Archiv B&M Chochola

Film o Janu Werichovi jde do kin. Proč se pohádal s Voskovcem? A došlo i na milenky

Vytvořeno dne 02.08.2021

 

Snímek mapuje klíčové okamžiky života Jana Wericha, vznik Osvobozeného divadla, jeho boj proti fašismu, dramatický útěk před nacisty, působení ve Spojených státech, rozčarování po návratu do Československa i spolupráci s novým režimem. Přináší málo známá fakta o jeho dramatickém útěku do Rakouska nebo o jeho druhé emigraci do USA.

Životem a tvorbou Jana Wericha provází Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Werichova vnučka Fanča, Jiřina Bohdalová, Vladimír Just, Pavel Taussig, František Cinger či kamarádka Werichovy dcery Eva Tůmová. Film zavede diváky také do Werichova domu na Kampě, na jeho chalupu ve Velharticích, která se stala jeho druhým domovem, nebo do řady divadel, kde Werich působil. Kromě mnoha ukázek z filmů a televizních her divák uvidí Jana Wericha v unikátních sekvencích z natáčení Císařova pekaře anebo z filmu Až přijde kocour.

„Nevyhnuli jsme se ani otázce celoživotního přátelství s Jiřím Voskovcem, které bylo narušeno realizací filmu Císařův pekař a Pekařův císař, kdy se Jan Werich bez souhlasu Voskovce vrátil k tématu Golema, jež spolu zpracovávali už před válkou. Premiéry Císařova pekaře v New Yorku se Voskovec nezúčastnil, ačkoli v NYC žil a vnímal to jako zradu. Pak ale přátelství obnovili a pravidelně si psali dlouhé dopisy. Úryvky z některých dopisů ve filmu citujeme,“ vysvětlil spoluautor a spolurežisér filmu Martin Slunečko.

Film se zaměřuje i na jeho rozhodnutí znovuotevřít uprostřed 50. let své divadlo s novým partnerem Miroslavem Horníčkem. Jiří Suchý vzpomíná na svou první návštěvu představení Pěst na oko, která změnila jeho dosavadní život. Tvrdí, že bez Voskovce a Wericha by nevznikl Semafor. Počátkem 60. let se pak Suchý stal Werichovým přítelem a důvěrníkem. Připomeneme si také poslední veřejné vystoupení Wericha v dubnu 1977 a jeho poslední forbínu, která proběhla v Lucerně při příležitosti 50. výročí premiéry Vest Pocket Revue. Jan Werich tam sklidil několikaminutový potlesk a viděl, že na něj lidé nezapomněli. Eva Tůmová, kamarádka a spolužačka dcery Jany, dá nahlédnout do domácnosti Jana Wericha ve smutných 70. letech. Dokument odhalí zákulisí vzniku kultovních filmů jako Císařův pekař a Pekařův císař nebo pohádky Byl jednou jeden král.

Snímek Jan Werich: Když už člověk jednou je bude mít premiéru v českých kinech 5. srpna 2021. Slavnostní premiéra proběhla 1. srpna 2021 v Muzeu Kampa, které je letošní rok zároveň propojeno s divadelním představením Werich.