Václav Neckář, Jan Neckář a jejich Bacily: Bráchové to spolu táhnou už pořádně dlouho
Zdroj: Se svolením Jan Neckář

Václav Neckář, Jan Neckář a jejich Bacily: Bráchové to spolu táhnou už pořádně dlouho

Vytvořeno dne 01.08.2021

 

Kapela Bacily legendárního zpěváka Václava Neckáře se na československé hudební scéně pohybuje už neuvěřitelných 50 let. Její vznik se datuje na 4. srpna 1971 - v den, kdy proběhla generální zkouška programu Dr. Dam di Dam a jeho Bacily v divadle Rokoko. Za dlouhá desetiletí vydali 17 úspěšných desek a jejich sestavou prošli slavní muzikanti jako byl Ota Petřina, Radek Pobořil, Milan Vitoch, Jaroslav Vraštil, Jinřich Vobořil, Alexander Čihař, Jiří Šustera a další..

Bacily se narodily v srpnu 1971. Pamatuju si, že když jsem úplně poprvé stál na jevišti, říkal jsem si, že v roce 2000 už tady nebudu a teď je rok 2021 a my hrajeme dál, to je neuvěřitelný,“ uvedl k výročí kapely zpěvák Václav Neckář. Po jeho boku od útlého dětství stojí jeho bratr Jan, který je také kapelníkem a klávesákem Bacilů a společně s Otou Petřinou v roce 1971 kapelu založil. Zároveň je autorem hudby k celé řadě hitů Václava Neckáře. Tím úplně prvním byl Dr. Dam di Dam. Připomínkou jejich společné cesty životem je i skladba My to spolu táhnem dál, ve které vzpomínají na své hudební začátky, kdy Jan Václava na balkoně činžovního domu v Ústí nad Labem doprovázel na malou dětskou heligonku.

Ačkoli oba jsou již důchodového věku, do hudebního důchodu se rozhodně nechystají. „Mého bratra se jedna studentka na začátku jeho kariéry zeptala, jak dlouho chce zpívat a on ji na to odpověděl, že ho z toho pódia jednou budou muset sestřelit,“ dodává s úsměvem Jan Neckář.

Václav Neckář si zároveň letos připomíná 55 let od vydání svého prvního alba s názvem Václav Neckář zpívá pro mladé. Obsahuje legendární hity jako Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Lékořice, nebo Stín katedrál, které mají Bacily ve svém koncertním repertoáru vedle spousty dalších dodnes.