Eliška Balzerová si odnesla cenu zlínského festivalu
Zdroj: archiv

Eliška Balzerová si odnesla cenu zlínského festivalu

Vytvořeno dne 11.09.2020

60. ročník Zlín Film Festivalu uzavřel soutěžní filmová klání a na závěrečném galavečeru vyhlásil vítězné filmy. Ve dnech od 4. do 10. září 2020 ve Zlíně tentokrát přivítal osobnosti zejména českého filmu Elišku Balzerovou, Annu Geislerovou, Pavla Nového, Borise Masníka či Young Stars tohoto ročníku Josefa Trojana, Tomáše Daleckého a Tomáše Mrvíka.

Nové dvě hvězdy na chodníku slávy byly odhaleny Jiřímu Mádlovi a Vojtěchu Kotkovi.

Premiérově a za přítomnosti delegací byly během víkendu uvedeny filmy Největší dar, Smečka, Léto patří rebelům, Mlsné medvědí příběhy a další snímky. Celkově se na festival akreditovalo a registrovalo 13,5 tisíce filmových profesionálů, hostů i běžných návštěvníků. 60. ročník Zlín Film Festivalu zhodnotil i jeho prezident Čestmír Vančura: „Organizovat nejstarší festival svého druhu na světě považujeme za výsadu. Připravili jsme ho, jak nejlépe jsme uměli a je to v jeho historii patrně první ročník, kdy po skončení jeho účet ještě neznáme. Z plánů společenské oslavy mnoho nezbylo a přesto věříme, že pozorný přítomný divák i letos neodchází zklamán.“

Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převzala herečka Eliška Balzerová.

Zlatý střevíček za nejlepší celovečerní film pro mládež a současně také Cenu mládežnické poroty získal španělský snímek Život bez Sáry Amatové. Zlatý střevíček dále získaly filmy Hranice odvahy (nejlepší celovečerní film pro děti) a Ptáček a velryba (nejlepší krátký animovaný film). Zvláštní uznání poroty za herecký výkon bylo uděleno představitelům hokejového týmu Vlci ve filmu Smečka. Mezinárodní dětská porota ocenila australský snímek Život jako abeceda. (Kompletní výsledková listina je přílohou této zprávy.)

Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převzala herečka Eliška Balzerová. Už v rámci zahajovacího večera byla vyhlášena nová Filmová cena Technologické agentury ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“. Odborná porota se ji rozhodla udělit Vzdělávacímu portálu ČT edu.

Také letos se uskutečnil projekt 23. Salon filmových klapek, v rámci kterého se konala již tradiční aukce výtvarně pojatých filmových klapek. Z jejího výtěžku Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil 21 filmových projektů.