Fanoušci filmových triků to ocení! Podívejte se na unikátní video vzniku trikových scén ve filmu Zátopek
Zdroj: Lucky Man Films

Fanoušci filmových triků to ocení! Podívejte se na unikátní video vzniku trikových scén ve filmu Zátopek

Vytvořeno dne 18.02.2022

Film režiséra Davida Ondříčka Zátopek je jedním z adeptů na výroční ceny ČFTA Český lev, kde získal 13 nominací napříč kategoriemi. Vedle silného lidského příběhu dvou mimořádných sportovců ve skvělém ztvárnění Marthy Issové a Václava Neužila byl film Zátopek diváky i odbornou kritikou ceněn pro jedinečné ztvárnění doby, v níž se odehrává. K jeho autenticitě přispěla i spolupráce s domácím studiem PFX, které se podílelo na postprodukci a spoluvytvářelo atmosféru klíčových scén filmu.

Video soubor

Zdroj: Produkce filmu Zátopek

Autenticita na prvním místě. „Věděli jsme, že je před námi těžký úkol. Ne každý nám věřil, že to dokážeme,“ vzpomíná režisér David Ondříček na začátky vzniku filmu. Záběry ze stadionů tvoří jádro příběhu a bylo jasné, že na nich bude nutné odvést obrovské množství práce v postprodukci. Tu mělo na starosti české studio PFX a s tvůrci začalo spolupracovat dávno předtím, než padla první klapka. „Polorozpadlý brněnský stadion Za Lužánkami ve filmu ‚hraje‘ stadiony v Praze, Londýně, Helsinkách a Berlíně. Vše, co divák na stadionech vidí – s výjimkou běžeckého oválu – je naší prací. Stadiony bylo nutné napodobit co nejpřesněji, a tak jsme se ponořili do archivů a zkoumali stovky historických fotek a záběrů,“ říká VFX supervisor za PFX Jindřich Červenka.

Důkladná příprava. Následovala návštěva lokací, natáčení desítek minut záběrů a první testování. Některé ze Zátopkových závodů jsou velmi dobře zdokumentované a režisér David Ondříček chtěl řadu těchto záběrů pro co nejautentičtější divácký zážitek velmi přesně zreplikovat. „I proto bylo zásadní, aby se vše natočilo z těch správných úhlů – k tomu nám posloužily rozsáhlé vizualizace, které jsme vytvořili už před začátkem natáčení,“ dodává Červenka. „Jindřich se mnou byl na všech natáčecích dnech s trikovými scénami – kdykoliv jsem potřeboval něco zkonzultovat, byl tam pro nás,“ popisuje spolupráci na place Ondříček.

Z desítek komparzistů statisícový dav. Stadiony nemohly zůstat prázdné – další klíčovou složkou vizuálních efektů byly „crowds”, čili doplnění scén o digitální postavy lidí. Nižší stovky komparzistů na place bylo nutné proměnit ve více než statisícový rozvášněný dav. Už v rámci natáčení tedy byly vytvořeny 3D scany komparzistů – ve studiu se 116 fotoaparáty se vystřídalo 45 komparzistů, přičemž každý byl nafocen ve třech různých outfitech. Takto vzniklo přes 130 unikátních 3D scanů postav, které byly pomocí motion capture technologie rozpohybováni a umístěni na stadion.

Jako reálné prostředí. Byť by se tak na první pohled nemuselo zdát, Zátopek je film s vysokým množstvím vizuálních efektů – ze 134 minut stopáže je 38 minut trikových a polovina z nich se odehrává na stadionech po celém světě. „Když jsem Zátopka sledoval na velkém plátně s dalšími diváky, potvrdil jsem si jeden úžasný paradox našeho oboru – s těmito vizuálními efekty jsme strávili tisíce hodin a největším oceněním pro nás pak je, když naši práci divák nepozná a nechá se unášet příběhem,” říká VFX producent za PFX Tomáš Srovnal. „Film jsem viděl nespočetněkrát a když se dívám, tak vůbec nevnímám, kde je něco postprodukčně dodělaného, beru to tak, že je vše reálné prostředí,“ dodává Ondříček.

Film Zátopek v českých kinech vidělo 400 tisíc diváků. Na 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary získal film Cenu diváků deníku Právo. Václav Neužil byl oceněn za nejlepší mužský herecký výkon v titulní roli Cenou české filmové kritiky.