Laurinovou nahradila při operaci figurína! Dají se do ní vkládat náhražky orgánů a neprosakuje krev
Zdroj: TV Prima

Laurinovou nahradila při operaci figurína! Dají se do ní vkládat náhražky orgánů a neprosakuje krev

Vytvořeno dne 02.06.2021

Nejdojemnější chvíle pětileté historie seriálu Modrý kód a návazných Sestřiček přinesl díl, kdy se diváci rozloučili s nejoblíbenější postavou, vrchní sestrou Mery. Její konec fanoušci oplakávají na sociálních sítích, slzy neskrývala ani její představitelka Sabina Laurinová. Po pěti letech se musela rozloučit nejen s rolí, s níž se sžila, ale i s kolegy. Jak vypadalo její poslední natáčení?

Svůj poslední natáčecí den v seriálu Sestřičky proležela Sabina Laurinová na operačním sále. Ač jde o dekoraci postavenou ve filmových ateliérech, vypadá věrně, je vybavený reálnými a funkčními přístroji. Její postava vrchní sestry Mery zemřela během operace, podlehla masivnímu krvácení po úderu do břicha. Natáčení operací patří v seriálu z nemocničního prostředí k časově náročnějším. Zpravidla se točí nadvakrát. Nejprve s figurínou, která trpělivě snese dlouhé detailní záběry na ruce seriálových chirurgů i případné říznutí vedle. Následně figurínu střídá herečka a její úkol je jediný: nedýchat, nemrkat a neplakat. A to bylo tentokrát těžko splnitelné. Na vše dohlíží odborník z řad skutečných lékařů, který sleduje nejen to, aby seriáloví lékaři operovali se správnými nástroji, využívali adekvátní přístroje, ale pozoruje i chování pacienta.

Jinak tomu nebylo ani tentokrát. Zatímco její kolegové před kamerami bojovali o život Mery, Sabina Laurinová vše sledovala z obrazovky v maskérně. Místo ní totiž zatím na chirurgickém stole ležela figurína, která toho už během pětiletého natáčení Sestřiček a Modrého kódu zažila skutečně mnoho. „Figuríny využíváme na operačních sálech v drtivé většině operací hrudníku a břicha. Máme k dispozici tři, které jsme nechali speciálně vyrobit pro potřeby natáčení Sestřiček a Modrého kódu. Dříve jsme používali klasické molitanové, ale postupem času nám přestaly stačit. Tyto jsou multifunkční, můžeme je využít celé nebo jen jejich části, můžeme do nich vkládat náhražky orgánů a mají tu dobrou vlastnost, že na rozdíl od molitanových neprosakují,“ popsal šéf rekvizitářů Sestřiček Jan Zábel.

V maskérně strávila Sabina Laurinová před svojí poslední scénou víc než hodinu. Nebýt to ona, maskéři by se z její půvabné tváře snažili vytvořit mrtvolnou. Tentokrát byl ale požadavek jiný. „Řekli jsme si, že Mery zemře hezká. Být to někdo jiný, použili bychom bledý make-up, abychom vytvořili mrtvou iluzi, ale v tomhle případě jsme chtěli vyjádřit skutečnost, že odchází nádherná bytost,“ vysvětlil šéfmaskér Sestřiček Vilém Persy.

Natáčení proběhlo už 19. dubna, a přestože se seriál nenatáčí chronologicky a jednotlivé obrazy na sebe většinou nenavazují ani v rámci jednoho natáčecího dne, tentokrát to vyšlo a smrtící obraz byl současně Sabininým posledním. O to napjatější atmosféra během posledních chvil Sabiny Laurinové v ateliérech seriálu Sestřičky panovala. Meryino sbohem zrežíroval Vojtěch Moravec. Namísto „stopky“ z reproduktorů v ateliéru zazněl hit Michala Davida – Nesnáším loučení – a na Sabinu se sesypali kolegové a celý štáb, zaplavili ji květinami a dárky. Není divu, že herečku velmi rychle dohnali k slzám!