Vzpomínka na Libuši Šafránkovou - nepřekonatelnou Popelku
Zdroj: Česká televize

Vzpomínka na Libuši Šafránkovou - nepřekonatelnou Popelku

Vytvořeno dne 10.06.2021

Včera mnohým vyrazila dech zpráva, že ve věku 68 let zemřela herečka Libuše Šafránková, pro hodně lidí „naše Popelka.“ A to při tom málokdo ví, že Popelku měl hrát úplně někdo jiný.

Václav Vorlíček si jako první do role Popelky vyhlédl herečku Janu Preissovou. Ta byla v té době ale těhotná, a tak musel režisér hledat dál. Vzpomněl si na devatenáctiletou herečku Libušku Šafránkovou, která ho zaujala v roli Barunky v Babičce.

Libuška Šafránková uměla jezdit na koních i bez sedla, proto všechny scény, kdy se Popelka proháněla na Juráškovi zimní krajinou, hrála sama Šafránková, kaskadérka herečku zastoupila jen při scéně, kdy v lese na koni přeskakuje strom. To bylo pro Vorlíčka velké plus.

Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka z roku 1973 patří k vrcholům české pohádkové tvorby a Vánoce si bez nich nedokáží představit diváci nejen v Česku, ale například i v Německu a dalších zemích. V Norsku se dokonce na jaře pustili do natáčení tolik populární pohádky Tři oříšky pro Popelku, kdy do hlavní role byla obsazena zpěvačka Astrid Smeplass, bývalá finalistka Superstar.