Iva Janžurová převzala ocenění Kristián. Podívejte se, kdo si nenechal zahájení Febiofestu ujít
Zdroj: herminapress

Iva Janžurová převzala ocenění Kristián. Podívejte se, kdo si nenechal zahájení Febiofestu ujít

Vytvořeno dne 19.09.2020

27. ročník MFF Praha – Febiofest byl slavnostně zahájen. V pražském Slovanském domě se sešlo mnoho českých kulturních osobností, o které byl velký zájem ze strany médií. Na ceremoniálu byly předány dvě ceny Kristián, určené pro herecké legendy Ivu Janžurovou a Milana Lasicu.

Po slavnostním červeném koberci se před zahájením prošla řada režisérů, herců a zástupců kulturního života České republiky. Moderátor Vlastimil Korec tak do prostor Slovanského domu uvedl například ministra kultury Lubomíra Zaorálka, radního pro Prahu 1 Petra Hejmu, režisérku Olgu Sommerovou, herečky Ivu Janžurovou, Danu Morávkovou nebo Hanu Vagnerovou, režiséra Slávka Horáka a spoustu dalších osobností.

Milan Lasica, se bohužel předání zúčastnit nemohl.

Po slavnostním zahájení prezidentem festivalu Fero Feničem se uskutečnilo předání ceny Kristián herecké ikoně českého filmu Ivě Janžurové. Druhý oceněný, Milan Lasica, se bohužel předání zúčastnit nemohl, sošku tedy převzal Roman Lajciak, zastupující ředitel Slovenského institutu v Praze. Nicméně festival připomene Lasicův herecký výkon filmem Tři veteráni. Na počest Ivy Janžurové budou promítnuty snímky Morgiana, Ene Bene a Pension pro svobodné pány.

Festival zahájil dokumentární film Karel, režisérky Olgy Malířové Špátové.

Po předání ocenění následovala předpremiéra se zájmem očekávaného dokumentárního filmu režisérky Olgy Malířové Špátové Karel.

Letošní ročník je plný změn, a to nejen v čase a místě konání festivalu. MFF Praha – Febiofest zařadil do programu například nové soutěže. Jednou z nich je Hlavní soutěž a druhou soutěž komedií. Prestižní pětici snímků v Hlavní soutěži, mezi něž patří i drama Ivana Ostrochovského Služebníci uvedený na Berlinale nebo film Zemřeš ve dvaceti, který v Benátkách vyhrál cenu za nejlepší debut, posoudí česká režisérka Beata Parkanová, která publiku také představí svůj debut Chvilky, druhým porotcem je režisér Slávek Horák, jenž uvede svou novinku Havel. Jen Jiří Mádl se z pracovních důvodů musel svého postu porotce vzdát. Nahradila ho herečka Anna Polívková.

V Soutěži komedií se představí sedm zábavných artových snímků z různých koutů světa, včetně držitele ceny Evropského parlamentu LUX Bůh existuje a jmenuje se Petrunie nebo vítěze bombajského festivalu Opičí muž. O vítězi rozhodne 33 vybraných filmových fanoušků v čele s předsedkyní poroty, herečkou Danou Morávkovou. Ta nahradila nemocnou Kláru Melíškovou. Soutěž dnes zahájila izraelská komedie Mossad! režiséra Alona Gura Aryeho.